Oživte strohý interiér domácnosti originálními dekoracemi. Mnohé zvládnete vyrobit sami

Fotografie: Freepik

Právě jste vymalovali, přemístili nábytek, uklidili a rozhlížíte se po nově vybaveném pokoji a máte dojem, že to chce i něco nového na stěnu? Nebo jste se nastěhovali do nového bytu a přemýšlíte, jak jej učinit ještě více útulnějším? Pak zkuste domácnost oživit pomocí dekorací na stěnu.

Těch existuje nepřeberné množství. Mnohdy pomohou i zamaskovat vady na kráse, pokud se zatím malovat nechystáte. Přinášíme tipy, jak můžete snadno ozdobit stěny a zútulnit tak bydlení.

Papírové dekorace

Jestliže rádi tvoříte, můžete si sami vyrobit ozdoby na stěnu pomocí papíru. Recyklací přispějete k ochraně životního prostředí a ušetříte za nákup hotových ozdob. Vybírat můžete mezi jednoduchými i složitějšími projekty.

Různě rozmístěné obrázky

Jestliže ručně vyráběné dekorace nejsou zrovna vaší parketou, kupte si jen obrázky s rámečky různých velikostí a zajímavě je rozvěste, aby zabíraly požadovanou plochu.

Místo obrázků lze použít i fotografie. Vyberte ty, které máte nejraději a pusťte se do rozmisťování. A pokud vám jste manuálně zruční, můžete si sami vyrobit i zajímavé rámečky.

Nalepovací dekorace

Jednoduché, rychlé a dobře vypadající jsou i nalepovací dekorace. Výhodou je, že nemusíte vrtat do zdí a pokud je budete chtít odstranit, jednoduše je odlepíte. Oblíbené jsou zejména do pronajatých bytů/domů, kde by mohl být problém s vrtáním do zdí.

Ošatky na stěně

Dnes je velmi populární věšet na stěnu dekorativní ošatky, misky, tácky. Hodí se do jakkoli zařízeného interiéru, ale nejvíce oblíbené je toto zkrášlování u interiérového stylu boho. Vídat na stěnách ošatky však můžete i ve farmářském/venkovském stylu bydlení. Dobré na tom je, že můžete použít i poměrně levné bambusové ošatky a přizdobit si je barvami nebo je nechat v přírodním provedení. Případně použít vysloužilé ošatky. Ošuntělý vzhled je dnes IN.

Další tipy pro vás

  • Nakreslené motivy – umíte malovat? Pak si ozdoby jednoduše nakreslete

  • Makramé a ozdoby z háčkovací/pletací příze či jutového provázku

  • Plechové nebo dřevěné cedulky

  • Zavěšené květiny

  • Zajímavá výmalba, váleček, tapeta

  • Dekorativní nádobí – talíře, misky