Ohyzdný pařez na zahradě se dočká svého konce i bez náročného řezání. Pomůže i epsomská sůl

Fotografie: Mokkie / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Krásný pozemek a nádherná zahrada jsou snem snad každého člověka. Během úprav terénu však můžete narazit na zcela přírodní bariéry, které je velmi obtížné překonat.

Může jít o keře, veliké kameny nebo stromy na velmi nešikovném místě. Právě ty představují skutečnou výzvu, protože by po nich neměly zůstat žádné stopy. To ve výsledku znamená i odstranění pařezu, což se mnohdy ukazuje komplikovanější než samotné poražení stromu. Při potřebě radikální úpravy pozemku se likvidaci keřů nebo stromů obvykle nevyhnete. Jak ale odstranit právě pařez? Řešení může být naštěstí jednodušší, než se na první pohled zdá. Co tedy podniknout?

Postupné rozložení dřeva

V první řadě je na místě zvážit, jestli je vůbec potřeba se tohoto zbytku stromu zbavovat. Pařezy se totiž s trochou fantazie a šikovnosti dají využít jako stolek, květinová dekorace nebo třeba držák. Jiná situace nastává, když pařez skutečně brání například potrubí nebo jiné instalaci. Jak uvádí MagazínZahrada, je nejjednodušším způsobem likvidace tzv. Pařezník. Nejde o skřítka z pohádky, ale chemický roztok, který dřevo rozloží zevnitř. Zbytek už je pak snadný.

Při jakékoli manipulaci s podobnou chemií dbejte pečlivě na ochranu, budete potřebovat brýle, rukavice i vhodný pracovní oděv. Podobně funguje i epsomská sůl známá také jako anglická nebo hořká. Pro její použití odřízněte kmen co nejblíže k zemi. Do dřeva pak vyvrtejte několik otvorů. Zasypejte je zmíněným práškem a zalijte vodou. Pokud bude všechno správně fungovat, všimnete si dle DomekiOgródek po pár týdnech rozpadání celého pařezu.

suchý pařez detail
Fotografie: Pixabay

Péče o trávník je důležitá také před blížící se zimou. Sekání i hnojení zajistí kýžené výsledky

Svěřte to profíkům

Pak můžete začít beze spěchu odstraňovat kus za kusem. O dalších vychytávkách na zahradě už jsme na BydlímeÚtulně také psali. Chcete-li skutečně profesionální zákrok, není od věci svěřit pařez specializované firmě. Ty dle ZahrádkářskéhoMagazínu použijí pařezovou frézu. Ta pracuje s kotoučem s noži z velmi tvrdého kovu. Hmota pařezu je tak postupně vyřezána, výsledek můžete klidně použít na kompost nebo jinde na zahradě.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]