Ruměnice pospolné mohou být na zahradě užitečnější, než se zdá. Dokážou zatočit i se mšicemi

Fotografie: Freepik

Ač je malá, o její nenápadnosti se mluvit nedá. Červená ploštice s výraznou černou kresbou totiž poutá pozornost všude. Ale zbavovat se jí nemusíte.

Červeno-černý hmyz lezoucí po stromech, kamenech nebo třeba i podezdívce vypadá na první pohled podezřele. I proto se ho většina lidí snaží všemi možnými způsoby zbavit. Ale dělají velkou chybu, je totiž užitečný.

Černá a červená, ale beruška to není

Jarní sluníčko láká ven nejen lidi, ale i zvířata a třeba také hmyz. Není tak výjimkou za slunečných dní vidět velké množství červených ploštic, jak se vyhřívají například na kůře kaštanů či lip. Jméno tohoto nápadného hmyzího druhu je ruměnice pospolná, dříve také známá jako ruměnice bezkřídlá. A vzhledem k tomu, že se ráda zdržuje v koloniích, bývá mylně považovaná za škůdce. Zbavovat se jí by ale byla chyba.

Ruměnici nelze pro její nápadné zabarvení jen tak přehlédnout. Jak vysvětluje portál iNaturalist, černá kresba s flíčky na červeném podkladu má působit jako oči, což má odrazovat nejen další hmyz, ale i větší predátory, jako jsou třeba ptáci. Ruměnice má dále obranný mechanismus v podobě páchnoucího sekretu, který vypouští, když se cítí ohrožená. A jelikož ji v tom její druzi obvykle nenechají, zápach může být vskutku pronikavý. Takže čím vám vlastně může být užitečná?

Ani armáda mravenců nebude mít šanci. Lze si s nimi poradit i díky skořici a octu

Svou energii upněte jinam

Ruměnice se živí především sladkými šťávami, které produkují lípy. Kromě této dobroty ale podle webu Moowy nepohrdnou ani mšicemi nebo komáry. Eliminování populace mšic oceníte především, jste-li zahradník, snížení počtu komářích jedinců představuje výhodu asi pro každého. Obzvlášť druhých jmenovaných se během letních večerů zbavuje už těžko.

kolonie brouků ruměnice na kmeni stromu
Fotografie: Freepik

Kromě výše uvedeného nutno připomenout, že ruměnice člověku nijak neškodí ani ho neohrožují. Nekoušou, nepřenášejí nemoci. Shrnuto podtrženo, jejich likvidací tedy opravdu nic nezískáte. Svou energii tak můžete soustředit na jiné, skutečné hrozby, jakou představují třeba brouk listokaz japonský, o němž jsme na BydlímeÚtulně již také psali.

Zdroje: iNaturalist, Moowy

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*