Lednice je nepostradatelnou součástí každé domácnosti, s čímž se nedá jakkoli polemizovat. K tomu, aby vám přestala fungovat, však není potřeba mnoho a často k tomu přispíváte.
Jedním z úvodních znaků špatného fungování je vnitřní přítomnost námrazy. Jakmile se něco takového objeví, je na místě rychle reagovat. Tedy v případě, že se chcete vyhnout dalším komplikacím. Můžete se totiž vyhnout jak výraznějším a dražším opravám, tak i nutnosti kompletní výměny zařízení. Odstranit námrazu přitom není takový problém. Tedy v případě, že budete postupovat podle několika pravidel. Také si na několik věcí dejte pozor.
Odkud se námraza bere?
V první řadě je třeba pochopit její původ. Existuje totiž hned několik důvodů jejího výskytu. Vzniklá vrstva ledu se nejen špatně odstraňuje a zabírá uvnitř cenné místo, ale také ovlivňuje kvalitu chlazených potravin. Můžete se tak vystavit dokonce těžké otravě jídlem, zvláště u některých potravin. Námraza ukazuje na nesprávné používání lednice, stejně jako závady, které během provozu vznikly.
Možné příčiny
- Špatné těsnění dveří lednice, takže dovnitř vniká vnější teplo.
- Uvnitř je ucpaný odtok, vlhkost nemůže efektivně odcházet.
- Velké množství potravin způsobuje přeplnění lednice a špatnou distribuci teploty.
- Lednici často otvíráte, dveře se špatně zavírají.
- Dáváte dovnitř teplé potraviny.
- V lednici máte nastavenou příliš nízkou teplotu.
Do mrazáku určitě nepatří: Mléčné výrobky i těstoviny přichází o požadovanou strukturu
Jak se námrazy zbavit?
Pokud chcete všechnu námrazu uvnitř zlikvidovat, jednoduše celou lednici umyjte. Nejlepší je pro tuto operaci lihový ocet. Ten má nejen vynikající čisticí schopnosti, ale současně také všechny povrchy dezinfikuje. Nemusí ovšem vyhovovat každému, jako náhradu můžete použít citronovou šťávu.
Hodně lidí doporučuje pokrýt zadní části lednice i boční stěny tenkou vrstvou glycerinu. Ten bude její vnitřek dlouhodobě chránit. Je třeba mít na paměti, že při neodstranění příčin jde stále jen o lepení následků. V takových případech se námraza vrátí a za nějakou dobu můžete celý postup opakovat. Nadále budou trvat i rizika.
Zdroj: Porady Interia