Ohřívání párků má svá pravidla! Profesionální kuchař prozradil, jak se vyhnout typickým chybám

Fotografie: Miyuki Meinaka / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ohřát uzeninu se zdá být velmi snadné. Není snad nikdo, kdo by to nezvládal. Jestliže ovšem postupujete chybně, krátíte se o lahodnou chuť a konzumujete karcinogeny.

Čas od času si každý rád pochutná na párcích nebo ohřívaných klobásách. Někdo je opéká na pánvi na tuku, jiný je opéká nasucho. Další je vloží do kastrolu se studenou vodou a počká, až se provaří. Přiznejte si, že ohříváte-li tenké párky, občas vám i prasknou, a pak je veškerá chuť pryč, stejně tak vzhled uzeniny. Web UkrMedia uvádí sdělení profesionálních kuchařů: správně ohřátá uzenina chutná úplně jinak.

Ať připravujete teplý párek nebo klobásu s bramborovou / hrachovou kaší, s chlebem a hořčicí či křenem, vždy očekáváte skvělé výsledky. Za prvé velmi rychle připravené jídlo, za druhé chuť. Vždyť dobře ochucený párek nebo klobáska, to je nesmírná lahůdka, i když nezdravá. Ale nejíte to každý den, tak snad to tak velký prohřešek vůči vlastnímu zdraví nebude.

Jak uzeniny ohřívat

Ohřívání párků je zdánlivě jednoduchý úkol. Jenže existuje několik důležitých kroků, které je třeba dodržet, aby párky a klobásy byly chutné a nepopraskaly. Nejprve je důležité uzeniny vyjmout předem z lednice, aby měly pokojovou teplotu. Při ohřívání by měla mít voda teplotu kolem 80–90 °C. Párky a klobásy vkládejte do horké vody opatrně, aby na vás nevystříkla, uzeniny se tedy nemají vkládat do studené vody, což mnozí z vás často dělají.

Po vložení párků do vody je vhodné, abyste vodu nechali asi minutu vařit. Poté vypněte sporák a nechte párky pod pokličkou v horké vodě dojít 5–10 minut, podle tloušťky uzeniny. Tlustší klobásy provařte až 2 minuty a dojít pod pokličkou je nechte obdobným způsobem. Další možností je ohřívání párků nad párou. Způsob je to šetrnější, neboť se v uzenině zachová více chuti a šťavnatosti. Párky či klobásky umístěte na pařák, jako byste to udělali s knedlíky, a prohřívejte je zhruba 10 minut.

Klobásy a párky v prodejně
Fotografie: Pixabay

A jak neohřívat…

V mikrovlnné troubě párky často praskají, klobásky doslova explodují. Museli byste volit postupný ohřev a stále kontrolovat, jak to s uzeninou vypadá. Web LetsFoodie radí, abyste uzeninu předem nařízli, aby v mikrovlnce nedošlo k explozi. Opékat uzeniny na pánvi, ať na tuku nebo bez něj, byste neměli vůbec. Většina párků a klobás obsahuje velké množství solí, s obsahem dusičnanů a dusitanů – ty se při teplotě nad 130 °C mění na organické sloučeniny nitrosaminy, které mohou přispívat ke vzniku rakoviny. Jsou totiž karcinogenní.

Pokud má žloutek tuto barvu, nikdy vejce nejezte. Spousta lidí o tomto riziku nemá tušení

Grilování a opékání uzenin na ohni je tedy velkým nešvarem, ale dobrota je to náramná. Ještě jeden tip závěrem: nezapomeňte kupovat pouze čerstvé uzeniny a přesvědčte se, že mají alespoň 90 % masa. Složení klobás a párků si přečtěte na etiketách. Zdraví škodlivé mohou být fosfáty i stabilizátory, jak jsme na BydlímeÚtulně nedávno napsali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*