Jak originálně ozdobit byt pomocí eukalyptu a proč ho vůbec pěstovat

Eukalyptus není jen hlavní zdroj jídla australských medvídků koala, vonný eukalyptus má své místo také v našich domácnostech. Působí proti bolesti, dokáže pročistit vzduch a dokonce snižuje úzkost a deprese. Je považován za jeden z nejkrásnějších stromů na světě. Přestože pochází z Austrálie, lze jej pěstovat i v našich podmínkách. Jeho listy jsou vysoce dekorativní a navíc mají skvělé účinky na lidské zdraví.

Eukalyptus (nebo také blahovičník) je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou a seženete ho v obchodních centrech v sekci pro zahrádkáře, ale i v některých květinářstvích. Známých je cca 700 druhů, které mohou být většího či menšího vzrůstu, keře i stromy. Jeho léčebná síla je známá již od 19. století. Omamná a pronikavá vůně blahovičníku usnadňuje dýchání a navozuje pocity uvolnění. Výtažky z listů lze použít k tlumení bolesti či dokonce i jako hadí protijed. Hodí se do každé místnosti, protože čistí vzduch a ničí škodlivé bakterie. Výtečný je na záněty průdušek, kašel, bolesti v krku a pomáhá léčit astma. Dokáže i ve formě masti ulevit od revmatických bolestí. Zatímco medvídkům koala poskytuje životně důležité látky, pro člověka je jeho konzumace nevhodná a nebezpečná, užívá se pouze vnějším způsobem.

Jak ozdobit svůj byt pomocí eukalyptu?

1. Pěstování ve vázách – pěstovat ho můžete ve vázách a rozmístit klidně do různých místností. Zakřivené stonky vypadají velmi esteticky a dekorativně.

Obrázek: etsy

2. Na krbu – eukalyptus vypadá velmi dobře umístěn na polici nad krbem, zvláště v době Vánoc, kdy listy osýchají a přidávají do vašeho domova lahodnou sváteční vůni.

Obrázek: maisondecinq

3. V koupelně – eukalyptus v koupelně podpoří vaší relaxaci, ať už se sprchujete nebo koupete. V koupelně je eukalyptus velmi žádaný, hlavně v období chřipek a nachlazení, kdy vám jeho vůně společně s párou pomohou uvolnit dýchací cesty. Navíc je to úžasná přírodní dekorace, která právě koupelnám sluší.

Obrázek: wellandgood

4. Věnce – věncem z eukalyptu můžete ozdobit okna, dveře, stěny, komody, stoly. Tato přírodní dekorace může zdobit váš dům po celý rok, bez ohledu na to, zda jsou nějaké svátky nebo ne.

Obrázek: houseimg

5. Girlanda – vedle věnců jsou oblíbenou přírodní dekorací girlandy vyrobené z eukalyptu. Mohou viset v okně, nad jídelním stolem, nad vanou v koupelně, nad krbem, táhnout se kolem schodiště a kdekoliv vás jen napadne.

Obrázek: frontfootsports