Chia semínka jsou považována za jednu z nejzdravějších potravin na světě. Důvodů, proč chia pěstovat existuje více. Využít se dá totiž celá rostlinka nejen semínka.
Chia semínka se často používají při pečení, do dezertů, na pudink, do jogurtu, kuskusu, smoothie apod. V kuchyni mají semínka široké uplatnění. My vám dnes prozradíme jak využít i další části rostliny, ale především jak chia pěstovat.
Jak chia pěstovat
- Požadavky na světlo – preferuje plné slunce a při výběru místa zvolte takové, kde 6 až 8 hodin dopadá sluneční svit.
- Půda – chia preferuje písčitou půdu, proto budete-li pěstovat chia venku, hodí se výtečně na skalky. Pozor na příliš vlhkou půdu, rostlinu by mohla napadnout plíseň.
- Zavlažování – zavlažujte mladé rostlinky denně do doby, než budou odolné a silné. Zralé rostliny tolerují sucho a příležitostné zalévání.
- Hnojivo – než chia nasadíte, promíchejte půdu s kompostem nebo jiným organickým hnojivem.
- Sázení – semena vysaďte v době, kdy již nebudou hrozit mrazy. Dobře se jim daří (než zesílí) také ve skleníku. Nemusíte je zahrabávat, stačí pouze jemně zahrnout. Máte-li obavu, že vám je sezobou ptáci, můžete chia předpěstovat doma v květináči.
- Rozestup – jedná-li se o jednoletky, je doporučován rozestup 12 cm. Pokud jde o trvalky, měl by rozestup být větší. Tak 35 až 50 cm, aby rostliny měly prostor k šíření.
5 způsobů, jak využít celou rostlinu
- Semínka – semínka jsou bezesporu tím největším důvodem k pěstování. Jsou plné bílkovin, vlákniny, omega-3 mastných kyselin, fosforu, vápníku, manganu a dalších zdraví prospěšných látek. Chcete-li sklízet semena, počkejte, až klesne většina okvětních lístků.
- Chia olej – stejně jako chia semínka obsahuje i olej užitečné látky, které jsou přínosem pro zdraví, ale použít se dá i v kosmetice. Výtečný je na vlasy, pokožku, nehty. Má protizánětlivý účinek, brzdí stárnutí, pomáhá zvýšit produkci kolagenu. Máte-li v plánu vyrobit si olej sami, je k tomu zapotřebí speciální lis.
- Chia výhonky – vypěstovány mohou být za pouhé dva týdny. Jsou rovněž plné živin. Klíčit si můžete i semena, když je umístíte na tácek a postříkáte vodou, ale nesmí být zcela mokrá, jinak gelovatí. Vhodné je použít terakotový tácek, který nejdříve necháte ponořený ve vodě, případně obyčejný tácek a pod semínka umístíte papírovou utěrku nebo buničinu. Přikryjte je igelitem či pokličkou a nechte klíčit. Nesmí být příliš mokrá ani vyschnout. Trvá to cca 4 až 7 dní. Nutriční hodnota je u naklíčených semínek mnohonásobně vyšší.
- Chia listy – analýza nutričních vlastností listů chia zjistila, že obsahuje několik flavonoidů, včetně dvou důležitých antioxidantů. Použít je lze do salátů, smoothie, ale i jako vynikající čaj.
- Chia mulč – jakmile získáte z rostliny semínka a využijete i výhonky a listy, zbytek rostliny nasekejte a použijte jako mulč. Zlepšíte tím plodnost zahradní půdy. Mulč aplikujte ve výšce minimálně jednoho centimetru. Půda bude bohatší o minerály a další živiny a podpoří růst rostlin v příštím období.
Obrázek: naturallivingideas.com