Kaštany v pračce udělají z praní prádla snadný proces. Obsažený saponin si poradí s mastnotou

Fotografie: Depositphotos

Až se příště vydáte na procházku, porozhlédněte se po spadaných kaštanech. Pokud při praní využijete tyto podzimní plody, vaše oblečení bude dokonale čisté – a to za pár korun.

K podzimu neodmyslitelně patří šustění spadaného listí při procházce lesem či parkem nebo sbírání spadaných kaštanů. Ty lze poté využít jako přírodní dekoraci nebo děti zabavit výrobou postaviček z nich. Skvělým pomocníkem vám však mohou být i při praní. Díky nim ušetříte za prací přípravky a vaše prádlo bude dokonale čisté.

Proč se kaštany dávají do pračky

Přestože tyto plody zná každý, jen málokdo ví, že v sobě obsahují saponin. Tato sloučenina se při styku s vodou chová jako přírodní čisticí prostředek, který si hravě poradí i s odolnými mastnými skvrnami na vašem oblečení. Vyzkoušejte tento jednoduchý způsob, jak vyprat špinavé oblečení za pár korun a účinně ho zbavit všech nečistot.

Jak připravit kaštany k použití

Ze všeho nejdříve se musíte k saponinu uvnitř kaštanů dostat. To provede tak, že pár kousků vložíte do sáčku a pomocí kladiva je jemně rozbijete. Jakmile jejich slupka dostatečně popraská, vložte je do mixéru a mixujte, dokud nezískáte konzistenci písku. Po skončení je potřeba nádobu mixéru důkladně vymýt, protože kaštany nejsou jedlé a mohly by vám přivodit zažívací a zdravotní potíže.

Prádlo bílé jako stěna díky teplé vodě a soli. Jde to i bez drahých prostředků z obchodu

ruka a kaštany
Fotografie: Piqsels

Rozmixovaný prášek poté rozložte na plech a dejte ho na celý den sušit na přímé slunce, nebo ho vložte na 8 hodin do předehřáté trouby. Hotový prášek pak můžete skladovat dlouhodobě v uzavíratelné vzduchotěsné sklenici.

Jak používat kaštany při praní

Pokud budete chtít kaštanový prášek použít, jednoduše vložte 3,5 polévkové lžíce do sklenice a tu naplňte horkou vodou. Chvíli nechte odstát, poté přeceďte a polovinu nalijte do přihrádky na prací prášek. Druhou polovinu použijte příště a mezitím ji uchovávejte v lednici, maximálně však jeden týden. Poté nastavte požadovaný program a zapněte praní. Neměli byste však již přidávat aviváž ani jiný prací přípravek.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]