Jak se jednoduše zbavit všudypřítomného prachu v domácnosti

Vytřít, vyluxovat, vyvětrat anebo vyzkoušet páru? Vzduch, poličky, podlaha – prach je všudypřítomný a v každé domácnosti se ho nelézá různé množství. Záleží na tom, zda máme okna na frekventovanou stranu, zda máme látkový závěs či žaluzie, kolik lidí domácnost obývá, jak často se větrá, převlékají postele, zda s námi žijí i domácí mazlíčci.

Rozdíl tkví i v materiálu sedacího nábytku, kdy se v tom čalouněném uchycuje prach a při sedání se rozvíří do ovzduší atd. Pokud máte dojem, že se u vás hodně práší a nemůžete se prachu stále zbavit, pak si přečtěte náš článek.

Prachové chuchvalce již druhý den?

Jeden den vyluxujete, vytřete a hned další den vidíte v rozích místností chuchvalce prachu? Komu by se chtělo každý den či obden luxovat?

Někdo to ale udělat musí, protože jiná možnost není. Co tak zkusit robotický vysavač? Ten si jezdí sem a tam a sbírá z podlahy i koberců (podle typu robota) vlasy, drobky, prachové částice. A mnohé robotické luxy jsou již vybavené zařízením na likvidaci mikrobů, bakterií a podlahu součastně hned i desinfikují.

Speciální mopy

Mimo robotických vysavačů existují dnes i chytré mopy, které usnadňují vytírání bez nutnosti skladovat smradlavý hadr a kbelík. Zkuste tedy váš běžný domácí úklid povznést na vyšší level. S chytrými pomocníky na úklid to jde snáze.

Prach na policích

Opět můžete použít lux. Existují malé ruční luxy se speciální násadou. Pokud totiř prach s police setřete, jen se rozvíří, aby si opět někde sedl. Na utírání prachu a leštění poliček používejte speciální mikroprachovky, které uchytí o 40% víc nečistot než běžný hadr.

Parní čistič

Asi nejhorší ze všeho je, když se prach smísí s mastnotou v kuchyni. Pro tyto případy jsou užitečnými pomocníky parní čističe. Pravdou je, že za tuto partičku pomocníků vysázíte více korunek, ale ušetřený čas a radost ze stále uklízeného bytu vám to vykompenzuje.

Rady a tipy při úklidu

  • Chlupy a vlasy můžete v rychlosti z bytového textilu odstranit lepicím válečkem a stejně tak všude tam, kde nemůže voda, lze díky nim odstranit prach – třeba z papírových lustrů, lamp a stínítek.
  • Prach v žebrech radiátoru, kde lux nemůže, vyfoukejte fénem na vlasy, ale než s prací začnete, připravte si pod radiátor hadr namočený ve vodě. Prach se na něm zachytí a nebude tolik vířit do prostoru.

Obrázek: which.co.uk, robotvacuumarea.com