Jak se stát realitním makléřem: K vysokým provizím je třeba trpělivost i finanční polštář

Fotografie: Depositphotos

Podle filmů se může práce realitního makléře zdát jako zhmotněný sen. Za vším je ale potřeba hledat dřinu a dobře odvedenou práci.

Realitní makléři bývají vykreslovaní jako zámožní jedinci, kteří si díky své práci žijí jako ve vatě. A to do ní přitom musí jen sem tam nějaký den v týdnu. Ano, je pravda, že se do podobné pozice lze vypracovat, ale na začátku celého procesu je velká dřina.

Práce realitního makléře není pro každého

Realitní makléř je podle RealSpektrum člověk, který vyhledává nemovitosti, zajišťuje jejich nafocení k prodeji či pronájmu, organizuje prohlídky, jedná s potenciálními klienty, ale i úřady nebo bankami. Orientovat by se tedy měl nejen ve financích a stavebnictví, ale také třeba v právu a marketingu. S tím souvisí i ochota se učit, poznávat nové věci, školit se, neustrnout zkrátka na místě. Protože pouze vlastní aktivita může realitního makléře posunout dál.

Makléř přitom nepracuje jako klasický zaměstnanec. Vše výše uvedené vykonává s živnostenským povolením, jde tedy o podnikatele se vším všudy. Tedy i s tím, že nemá stálý plat, ale žije z provizí. Proto i třeba na webu RealitníKariéra doporučují před zahájením kariéry makléře si udělat finanční polštář alespoň na půl roku. První „výplata“ totiž nepřijde hned. A hodně záleží na snaze a schopnostech daného jedince, může vydělávat desítky tisíc měsíčně, nebo také vůbec nic.

Co úspěšný realitní makléř potřebuje

Nutné je určité vzdělání, které určuje zákon o živnostenském podnikání. Dosáhnout ho lze nejen vystudováním určité VŠ, ale také praxí nebo složením zkoušky odborné způsobilosti. Ta někdy bývá i součástí nástupního programu některých realitních kanceláří. Pokud se totiž makléř necítí tzv. jet na vlastní triko, může se přidat k některé z již fungujících společností. Výběr by přitom neměl podcenit, protože správné zázemí mu může pomoci vybudovat pevné základy svého podnikání.

Rok 2024 dává vyšší šanci na pořízení vlastního bydlení. Důvodem je prognóza ohledně výše úrokových sazeb

Důležitou součástí podnikání je pro realitního makléře také pojištění odpovědnosti, jak připomíná RemaxG8Reality. Poté už nic nebrání tomu, začít si budovat vlastní klientelu. Připravený přitom musí být opravdu na vše, neboť klienti mohou přijít i s naprosto nečekanými nemovitostmi, jako je například nenápadný dům s extravagantním fialovým interiérem, o němž jsme psali na BydlímeÚtulně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]