Plíseň v koupelně je nepřítelem dýchacích cest. Pro šetrné odstranění je nutné nekombinovat čističe

Fotografie: Couch-scratching-cats / Public domain

Vlivem vysoké teploty a vlhkého prostředí v koupelně snadno vznikají a rozmnožují se plísně. Abyste tyto vetřelce odstranili, vyzkoušejte jednoduchý trik.

Nejčastěji se černé skvrny plísně objevují ve spárách mezi jednotlivými obklady koupelny. Najdete je také na okrajích vany, umyvadla nebo toalety. Plíseň v koupelně je nejen nepříjemným a nehezkým problémem, ale její přítomnost není ani hygienická, ani zdravá. Plísně uvolňují do vzduchu spory, které mohou nepříznivě ovlivňovat lidské zdraví. Jejich přítomnost může při husté mlze dráždit oči, nos i krk, způsobovat dýchací potíže, kašel či alergii. Zbavte se plísní v koupelně jednou provždy.

Jak se zbavit plísní v koupelně

Nedostatečnou obměnou teplého a vlhkého vzduchu v koupelně se vytváří ideální podmínky pro vznik a šíření plísní. Abyste tomuto zabránili, je potřeba podmínky v koupelně změnit. Nejdůležitější je správná cirkulace vzduchu. Pomoci vám ale mohou také tyto triky.

Každý den věnujte koupelně péči

Každodenním drhnutím dlaždic v koupelně se výskytu plísní nevyhnete. V případě potřeby je vyčistěte, ale pozor si dejte spíše na zbytky přípravků. Povrch koupelny se snažte ochránit před nečistotami a zbytky šamponů, mýdel, olejů a krémů. Ručníky a podložky pravidelně perte a obměňujte.

kachlíková koupelna
Fotografie: Pixabay

Šetrné odstraňování plísní

Volba nejvhodnějšího způsobu, jak se plísní zbavit, se odvíjí od toho, jak velké množství plísně a jak dlouho se vám v koupelně drželo. Pokud odstraňujete velké množství hluboko zažrané plísně, zvolte raději čisticí prostředky bez nebezpečných chemikálií, které byste následně vdechovali. Nejlepším čisticím prostředkem je obyčejná voda a hadřík z mikrovlákna nebo starý zubní kartáček.

S nepříjemnými skvrnami si poradí bělidlo

Pokud se vám skvrny plísně nedaří odstranit, použijte k jejímu odstranění bělidlo. Můžete smíchat tři odměrky vody s jednou odměrkou bělidla, nebo vyzkoušejte odstraňovač skvrn s nízkým obsahem bělidla. Nikdy nekombinujte více produktů, abyste omylem nezpůsobili nežádoucí chemickou reakci.

Vata a bělidlo na prádlo

Z vaty vytvořte asi 1 cm široké válečky, které pomocí rukavic namočte do bělidla na prádlo. Položte takto připravené válečky na poškozené místo, přitlačte a nechte působit přes noc. Ráno vatové válečky vyjměte a dočistěte pomocí zubního kartáčku.

Zdroj: Novi

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]