Romantický večer a pohled do plamenů si můžete užít i bez komína – krb v městském bytě

Také milujete pohled na hořící a praskající polínka? Jenže bydlíte v městském bytě a krbová kamna doma nemáte? Tančících plamínků si můžete užít i bez štípání dříví, vynášení popela a napojení krbu na komín.  O útulnou atmosféru se postarají i v městském bytě elektrické krby či krby na biolíh.

Léto pomalu končí a oheň k podzimu a zimě rozhodně patří. Interiér s hořícím krbem je útulný, příjemný a pomůže překonat dlouhé večery i chmury, které se s nadcházejícím podzimem tu a tam objevují. Již několik let jsou bio krby populární. Jsou nenáročné na provoz i údržbu, nehrozí nepořádek a obávat se nemusíte ani prachu a špíny.

Náhražka za klasický krb

Pravdou je, že bio krb je pouze náhražka skutečného ohně. Tomu opravdivému se bezpochyby nic nevyrovná, ale náhražka v podobě bio krbu, vnese do interiéru požadovanou pohodu. Umístit jej můžete v podstatě kdekoliv. V obýváku, ložnici na terase či v hale. Volit lze mezi různým designem a provedením. Najdete zcela moderní bio krby včetně takových, které se jako vejce vejci podobají těm skutečným, včetně rekvizit, jako jsou dřevěná polínka, tudíž efekt hořících polínek nechybí. Mnohdy lze doplnit také o zvukové efekty.

V nabídce jsou biokrby

  • Nástěnné
  • Vestavné
  • Volně stojící
  • Závěsné

Provoz biokrbu

Polínka jsou vyrobena převážně z keramiky a ve skutečnosti samozřejmě nehoří. V biokrbu se spaluje biolíh – ekologické palivo, jež vytváří při hoření plameny. Při jeho provozu nevznikají žádné kouřové spaliny, prach a nepořádek. Nepotřebujete ani napojení na komín. Jen je vhodné v místnosti pravidelně větrat.

Díky biokrbu bude v místnosti o něco tepleji, ale na nějaké velké vytápění to rozhodně není. Vybírat je můžete i podle výkonu. Biokrb o výkonu 4,5 kW dokáže místnost o velikosti 40 metrů čtverečních vytopit na příjemných 23 stupňů. Litr biolihu vyjde na cca 100 korun a vydrží hořet dvě až šest hodin (dle výkonu zvoleného krbu). Biolíh se nikdy nedoplňuje, když je krb v provozu (tedy hoří). Je nutné vyčkat, až zásobník vystydne.

Další možnosti

Další variantou jsou pak elektrické krby vytvářející iluzi plamenů anebo imitace v podobě digitálních rámečků, kde je možné nahrát v MP3 i zvuk praskajících polínek. U poslední varianty jde pouze o vytvoření atmosféry, kdy vás plamínky rozhodně nezahřejí. Nicméně v létě můžete namísto plamínků nahrát vodopády a zvuky přírody. Poslední varianta je nejsnadnější a nejméně náročná na údržbu.

Obrázek: pixabay.com