Připravte se na topnou sezónu předem a důkladně vyčistěte radiátory od prachu a dalších nečistot. S těmito triky to snadno zvládnete levou zadní a za chvíli budete mít hotovo.
Radiátory ve většině případů nepatří mezi předměty, které by v průběhu roku vyžadovaly pravidelnou péči a údržbu. Přesto se v nich hromadí velké množství špíny, jež má vliv na kvalitu vytápění i vaše vlastní zdraví, jak potvrzují informace na webu AthensMagazine. Z vlastní zkušenosti doporučujeme minimálně na začátku zimy provést jejich kontrolu.
Jak se připravit na topnou sezónu
Pokud jste v průběhu celého roku na radiátor téměř ani nesáhli, podzimní měsíce jsou ideální k jejich přípravě. Než započne topná sezóna, měli byste zkontrolovat jejich stav a každý radiátor důkladně odvzdušněte. Nejenže topení bude lépe fungovat, ale ušetříte i na účtech za jeho provoz, jak jsme psali již v dřívějším článku na BydlímeÚtulně.
Jak vyčistit radiátory
Přesný postup se odvíjí od typu radiátorů, které máte doma. Jestli je to možné, odstraňte všechny snadno demontovatelné části a kryty, abyste se dostali i do vnitřních prostor. Nemusíte nutně kupovat speciální nástroje ani drahé čisticí přípravky plné chemikálií, poradíte si snadno i s pomůckami ze své domácnosti, podobně jako jsme radili již dříve v článku na stránkách BydlímeÚtulně.
Mytí radiátorů horkou vodou
Jedním ze způsobů, jak se usazených nečistot zbavit, je použití horké vody. Nejdříve pod zařízení umístěte prázdnou mísu nebo lavor a poté shora dovnitř radiátorů nalévejte horkou vodu. Podle webu HouseBeautiful byste měli tímto způsobem postupně vyplavit veškerou špínu a usazeniny, jež se v jeho vnitřku za dlouhou dobu nahromadily.
Blíží se začátek topné sezóny 2023/2024. Do efektivní přípravy je vhodné zařadit také čištění prachu
Použijte fén nebo vysavač
V případě, že se bojíte použití vody v blízkosti stěn nebo případného rezivění některých částí, sáhněte po fénu nebo vysavači. V obou případech zařízení nastavte na maximální výkon a pokuste se dosáhnout co nejdál. Při fénování se opět vyplatí mít pod topením prázdnou misku na zachytávání usazenin.