To, co se zdá být, jako banální záležitost bývá nejčastěji právě to nejtěžší. Čím více možností a variant, tím obtížnější bývá se rozhodnout a vybrat to pravé ořechové. Pokud zrovna vybíráte jídelní sadu do své domácnosti, může se vám hodit pár rad, díky kterým se snáze rozhodnete.
Jaký tvar, kolik kusů, jakou barvu, jaký materiál? To jsou patrně ty nejčastější otázky, které si člověk při vybírání talířů, mističek, hrníčků i polévkové mísy klade. Udělejte si tedy kafe, pohodlně se usaďte a jdeme na to.
Běžné či slavností použití?
Je rozdíl kupovat nádobí pro každodenní používání a talíře na sváteční tabuli. K běžnému provozu vám postačí levnější varianta nádobí, kdy vás nebude tolik mrzet, když se nějaký ten kousek rozbije. Tyto soupravy si nepořizujeme na celý život, tudíž není potřeba lpět na nadčasovost. Samozřejmě je také ideální, aby se nádobí v případě, že se skutečně nějaký kousek rozbije, dalo snadno dokoupit. Nádobí pro slavností příležitost (oslavy, svátky, rodinná sešlost) už by mělo být kvalitní, elegantní a většinou bývá i finančně nákladnější.
Materiál
Dnes je možné volit keramiku, porcelán, kameninu, ale i sklo. Každý materiál má své pro a proti. Keramické nádobí je velice oblíbené a populární, nicméně hrozí riziko otlučení a popraskání glazury, odštípnutí. Největší klasikou je asi porcelán, který je vyroben ze směsi kamene a kaolinu a určitě s ním nešlápnete vedle, zvlášť při výběru nádobí na sváteční stůl. U materiálu hraje roli i cena. Ty kvalitnější budou pochopitelně dražší.
Kolik nádobí koupit?
Lepší než nakupovat talíře zvlášť je pořídit kompletní jídelní servis, kde jsou plytké i hluboké talíře, dezertní talíře a mističky. Každá jídelní sada je jiná. Proto vybíráme s ohledem na počet strávníků v domě. Dvěma osobám stačí dvanáctidílná sada nádobí, do čtyřčlenné rodiny je to již osmnáctidílná sada. Některé komplety nabízejí kompotové misky, mísu na polévku či omáčník. Neprohloupíte ani u sady, která zahrnuje čajový či kávový servis – získáte tak kompletní nádobí. Zda si koupit jen základ či rozšířenou verzi záleží na zvycích dané domácnosti. Někomu nevadí mít každý kousek nádobí jiný, někdo má rád vše sladěné.
Rada na závěr
Jelikož se i přes veškerou snahu a šetrné zacházení může stát, že se nějaký kus nádobí rozbije, je vždy lepší vybírat takové nádobí, kde není problém s dokoupením jednotlivých dílů.
Při nakupování nádobí sledujte také pokyny výrobce, zda je možné nádobí umývat v myčce. Dnes by to již problém být neměl. Přesto se ještě stále najde nádobí, které se umývat v myčce nedoporučuje – nádobí by se poničilo. Většinou jde právě o to sváteční – glazurované, ručně malované apod.
Obrázek: pixabay