Dřevěný nábytek trpí především na mastné skvrny. Paradoxně proti nim efektivně zakročí rostlinný olej

Fotografie: Depositphotos

Mastné skvrny patří k nejhůře odstranitelným. Obzvláště, pokud se objeví na dřevěném povrchu. Naštěstí existují způsoby, které vám s tímto problémem hravě pomohou.

Před znečištěním mastnými skvrnami svůj nábytek ani další dřevěné povrchy nejspíše neuchráníte. Zvlášť náchylné bývají kuchyňské skříňky, které jsou denně vystavovány skvrnám od jídla a dalších přísad. Abyste mastné skvrny z dřevěných povrchů vyčistili, nemusíte nutně kupovat drahé speciální čisticí prostředky. Vyčistit mastnotu můžete i bez chemie, a to pomocí přírodních a ekologických surovin. Tyto způsoby jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí a ušetří i vaše peníze.

Jak snadno očistit dřevěné povrchy

Nejvíce mastných skvrn a dalších nečistot nejčastěji ulpívá právě na kuchyňských skříňkách. Tyto skříňky bývají vystavovány nejen skvrnám z jídla a dalších surovin, ale také výparům a stříkancům vody. Pomocí těchto triků mohou být vaše kuchyňské skříňky opět jako nové. Vyzkoušejte tyto jednoduché triky a vyčistěte dokonale svou kuchyň.

Rostlinný olej jako přírodní odmašťovač

Aby byly vaše kuchyňské skříňky opět dokonale čisté a bez jakýchkoliv mastných skvrn, můžete k jejich čištění použít rostlinný olej. Ten vám může paradoxně posloužit jako vynikající odmašťovač. K výrobě tohoto čisticího prostředku budete potřebovat ¼ hrnku libovolného rostlinného oleje. Olejem navlhčete hadřík, kterým budete krouživými pohyby čistit špinavá místa. Přibližně 5 minut nechte olej na skvrně působit a nakonec setřete čistým hadříkem. K čištění lakovaného nábytku použijte lněný olej.

jedlá soda
Fotografie: Pexels

Zbavte se odolných skvrn jedlou sodou

Jedlá soda je nenahraditelným pomocníkem při jakémkoliv úklidu v domácnosti. Abrazivní vlastnosti jedlé sody její čisticí vlastnosti ještě umocňují. Její antibakteriální účinky jsou při úklidu vítaným bonusem. K vyčištění mastných skvrn a dalších nečistot smíchejte trochu jedlé sody s vodou tak, aby vám vznikla pasta, kterou naneste na znečištěné povrchy. Starým zubním kartáčkem skvrny vydrhněte a měkkým hadříkem dočistěte. V případě potřeby postup zopakujte.

Odstraňte mastnotu bílým octem

Pro odstraňování mastných skvrn je vynikajícím čisticím přípravkem bílý ocet. Jedná se o jeden z nejúčinnějších a zároveň nejekologičtějších přípravků. Kromě čisticích vlastností má také dezinfekční účinky. Hadřík navlhčete octem a důkladně znečištěný povrch vyčistěte. Další hadřík namočte v čisté vodě a povrch jím dočistěte. Pomocí papírového ubrousku nebo savého hadříku můžete povrch dosušit. Abyste přebili pach octa, můžete na hadřík nakapat pár kapek libovolného esenciálního oleje, nebo povrch omýt hadříkem s mýdlovou vodou.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]