Díky logické organizaci se jarní úklid stane činností, kterou lze přežít bez utrpení

Fotografie: Parvathisri / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Jarní úklid je pro někoho hračka, pro někoho noční můra. Pro všechny však povinnost. Pokud si ho správně zorganizujete, bude rychle za vámi a výsledkem bude nablýskaný obývák.

Přicházející jaro přímo vybízí ke generálnímu úklidu domova. Jedním z nejzásadnějších dílčích úklidů je ten v obývacím pokoji. Zde doma trávíte většinu svého času a také zde přijímáte hosty. Proto je nutné vycídit obývací pokoj doslova od stropu po podlahu. Tento úkol je potřeba si dobře zorganizovat – jen tak nebudete přeskakovat od jedné činnosti ke druhé a úklid zvládnete rychle, bez nervů a efektivně.

Dejte věci na hromadu

Start úklidu vám nezabere mnoho času, ale má své opodstatnění. Jednoduše naházejte na hromadu všechny povalující se věci. Papíry, klíče, propisky, oblečení – prostě vše volně se povalující. Co vám už neslouží, vyhoďte do koše, darujte, nebo zkuste prodat. Ostatní věci ukliďte na své místo do skříní a šuplíků. Tímto jednoduše získáte přehled o všech svých věcech. Během krátké chvíle uděláte v obývacím pokoji základní pořádek a můžete se vrhnout na samotný úklid.

Úklid pokračuje odstraněním prachu

Po uspořádání věcí v pokoji nastává další krok. Bude nutné umýt namokro důkladně povrchy všech kusů nábytku, abyste se zbavili nežádoucích mikrobů a roztočů. Postupujte odshora dolů, to znamená od vrchních poliček po podlahu – jen tak má úklid smysl. Použijte sprej proti prachu, ubrousky nebo hadřík z mikrovlákna a důkladně utřete každý kus nábytku. Nezapomeňte ani na radiátory. Nakonec odstraňte prach ze závěsů, umyjte žaluzie, okenní rám a okenice, aby prach z nich nepronikal znovu do pokoje a úklid nebyl zbytečný.

Úklid obýváku - utírání prachu
Fotografie: Freepik

Na závěr pořádně vysát a vytřít

Úklid se blíží se do finále – už jen vysát a vytřít podlahu. Pokud máte v obývacím pokoji koberec, důkladně ho vysajte, což je činnost, kterou byste měli provádět pravidelně. Skvělé je, pokud máte možnost ho venku vyklepat. Pokud nemáte koberec, vysajte samotnou podlahu a následně ji teprve vytřete vhodným čisticím prostředkem. Podlahu můžete také vytírat ekologicky. Účinným netoxickým prostředkem je bílý ocet, který si kromě podlahy poradí i s okny. Nyní už stačí jen přivítat hosty.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]