Účinné domácí odrezovače: Rzi se dá zbavit i bez použití chemie

Fotografie: Depositphotos

Zbavte se doma nevzhledných skvrn od rzi. Pomocí těchto triků vyčistíte rzi z různých povrchů, dokonce i z oblečení. Během chvilky bude váš domov zářit čistotou.

Kovové povrchy mají tendenci po čase začít chytat rez. To může zanechávat nevzhledné hnědo-červené skvrny na různých površích ve vaší domácnosti nebo na oblečení. Jejich odstraňování může být opravdovou výzvou, protože rezavá skvrna bývá opravdu odolná. Naštěstí existuje těchto 5 jednoduchých tipů, které vám pomohou tyto nevzhledné skvrny odstranit.

Jak účinně odstranit zaschlé stopy od rzi

Skvrny od rzi můžete snadno odstranit pomocí pár surovin. Většina z nich se skrývá ve vaší kuchyni. Vyzkoušejte jeden z těchto triků a zbavte se tohoto odolného znečištění.

Mramor i dřevo vyčistí sůl

Všechny typy povrchů od rezavých skvrn sůl nevyčistí. Pokud ale doma máte mramor nebo dřevo, sůl je to pravé, co budete k odstranění rezavých skvrn potřebovat. Jednoduše sůl nasypte na skvrnu a navlhčete vodou. Celý den nechte sůl na místě působit, následně opláchněte čistou vodou. Pokud se na první pokus nepodaří celou skvrnu odstranit, postup zopakujte.

Na kameninu nebo keramické podlahy funguje citron

K čištění těchto povrchů je nejúčinnější citron. Vymačkejte šťávu z citronu na skvrny a nechte působit. Kyselina citronová obsažená ve šťávě usnadní rozpouštění rezavé skvrny. Několik hodin nechte šťávu na skvrně působit, následně opatrně seškrábněte pomocí drátěného kartáče a opláchněte vlažnou vodou.

Fotografie: Depositphotos

Dlaždice od rzi vyčistí melasa a brambory

Abyste vyčistili dlaždice v koupelně, vyzkoušejte jeden z těchto dvou postupů. Půl hrnku melasy zalijte dvěma litry vody a nechte rozpustit. Následně houbičkou naneste tuto směs na dlaždice a její drsnější stranou vydrhněte. Nakonec opláchněte vodou. Nebo můžete použít syrový brambor, který rozkrojíte napůl a místa rzi jím otřete. Nechte působit přibližně 10 minut a opláchněte čistou vodou.

Se rzí si poradí i ocet

Pokud máte doma rezavějící nástroje, nalijte ocet do kyblíku nebo lavoru a nástroje do něj ponořte. Nechte nástroje ponořené přes noc a další den je opláchněte čistou vodou a vysušte dosucha. Vaše nástroje budou opět jako nové.

Jak odstranit rezavé skvrny z oblečení

Odstranit rezavé skvrny z vláken vašeho oblečení dokáže sůl a citron. Posypte skvrny na oblečení trochou soli, následně na skvrnu vymačkejte šťávu z citronu. Takto ošetřené oblečení pověste na slunce a nechte uschnout na vzduchu. Nakonec dejte oblečení vyprat, jak jste zvyklí.

Zdroj: Guides

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]