Zahradničení a špinavé ruce k sobě zkrátka patří. Nejzažranější špínu vyčistí například i jablka

Fotografie: Håkan Dahlström / Creative Commons / Attribution 2.0

Jakmile se okolní příroda začne probouzet a zahrádkáři natěšeně vyrazí pracovat na svých zahradách, přichází zároveň období praní, čištění a drhnutí té nejodolnější špíny.

Ať už vám na zahradě rostou užitkové, nebo okrasné rostliny pro dekoraci, výsledek veškeré práce a času, který musíte své zahradě věnovat, vždy nakonec stojí za to. Téměř žádná práce v terénu se však neobejde bez znečištění rukou. Někdy vaše ruce neochrání ani pracovní rukavice. Naštěstí existují osvědčené triky, které vám pomohou i s tou nejzažranější špínou. Vaše ruce pak budou opět dokonale čisté.

Jak umýt nečistoty z rukou

Běžné mýdlo si se špínou na vašich rukou často neporadí. Nemusíte své ruce drhnout ani dřít pemzou, abyste skvrny odstranili. Ochraňte svou kůži a vyzkoušejte jeden z těchto triků. Během chvilky budou vaše ruce dokonale čisté i bez drhnutí.

Použijte esenciální olej

Abyste si ruce po namáhavé práci na zahradě pořádně vyčistili, připravte si pro ně speciální koupel. Do umyvadla nebo lavoru napusťte jeden litr teplé vody, přidejte 5 ml tekutého mýdla a 3 ml libovolného esenciálního oleje. Snažte se při výběru esenciálního oleje zkombinovat příjemné vůně hodící se k tekutému mýdlu. Nejlépe se pro to hodí citronová tráva, tee trea, máta nebo eukalyptus. Do takto připravené koupele ponořte ruce na 15 minut a nechte ji působit. Obzvlášť znečištěná místa jemným třením vyčistěte a nakonec ruce opláchněte čistou vodou.

Vyčistěte ruce kyselinou citronovou

Kyselina citronová je silnějším prostředkem při čištění odolných skvrn a dokáže si skvěle poradit i se špínou na vašich rukou. Do mísy nasypte hrst kyseliny citronové a přidejte olivový olej. Směs míchejte tak dlouho, dokud vám nevznikne čisticí pasta. Jakmile máte pastu hotovou, naneste ji na ruce a jemným třením je omyjte. Velkým množstvím teplé čisté vody nakonec ruce opláchněte a usušte.

esenciální olej
Fotografie: Freepik

Se špínou si poradí i brambory

S některými skvrnami na vašich rukou vám může pomoci i voda z vařených brambor. Jakmile brambory uvaříte, přelijte vyvařenou vodu do hluboké nádoby a nechte vychladnout. Až voda v nádobě dosáhne pokojové teploty, ponořte do ní ruce na 15 minut a nechte působit. Nakonec třením očistěte obzvlášť špinavá místa a opláchněte je čistou vodou.

Vyčistěte si ruce jablky

Čistotu vašich rukou vám pomohou navrátit i čerstvá jablka. Připravená jablka omyjte čistou vodou a nastrouhejte je na jemném struhadle. Jakmile budete mít jablka nastrouhaná, dobře je v míse promíchejte a opatrně směs naneste na své znečištěné ruce. Chvíli nechte působit, dále ruce omyjte a nakonec je opláchněte čistou vodou. Díky těmto trikům nyní z vaší pokožky snadno odstraníte jakékoliv znečištění. Nezapomeňte po každém mytí ruce důkladně hydratovat, abyste svou pokožku ochránili.

Zdroj: Sovkusom

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]