Jednoduchý postup jak dětem ukázat, že mytí rukou je velmi důležité

V době epidemie koronavirem se jako jedno z nejúčinnějších forem prevence doporučuje časté a důkladné mytí rukou. Na internetu i v televizi tak můžete najít nejrůznější návody, jak správně postupovat, abyste své ruce případných choroboplodných zárodků zbavily. My dospělí si většinou tuto nutnost uvědomujeme a zásady správné hygieny, které jsme ruku na srdce, někteří pozapomněli, opět dodržujeme. Jak ale nutnost mýt si často a dobře ruce vysvětlíme malým dětem?

S jednoduchým ale velmi názorným příkladem, jak to udělat, přišel jeden mladý otec.

Kreativní otec

Tom Fletcher je otcem čtyř malých dětí. Obvykle s nimi vzhledem ke svému povolání příliš času netráví, živí se totiž jako hudebník, a tak je často na cestách. Nicméně kvůli koronaviru byly všechny jeho koncerty z preventivních důvodů zrušeny, a on tak má na své děti konečně více času. Tento čas se rozhodl využít co možná nejlépe. Jednou z věcí, kterou se rozhodl svým čtyřem malým dětem osvětlit, byla právě nutnost mýt si své ruce.

Co dokáže miska, voda a trochu pepře

Jeho děti jsou na to, aby pochopily, jak vypadají bakterie a viry ještě malé, on však přišel s inovativním způsobem, jak jim to snadno a názorně vysvětlit. Nepotřeboval k tomu nic speciálního. Svolal děti ke stolu, na který umístil bílou misku s trochou vody.

Do této vody poté nasypal trochu pepř, jako způsob, jak dětem, ukázat, že voda je „špinavá“ a plná nejrůznějších choroboplodných zárodků. Poté jedno z jeho dětí do vody sáhlo a nelíbilo se mu, že se „špína“ uchytila na jeho prstu. V tom okamžiku vzal otec trochu tekutého mýdla a dal ho svému dítku na prst. To, když pak znovu sáhlo do misky s vodou a pepřem, způsobilo „zázrak“, všechna „špína, všechna zrnka pepře se rozutekla ke stěnám misky a většina vody v misce byla opět čistá. Během několika málo minut tak děti pochopily, co udělá mýdlo s podobnou špínou na jejich rukou a že je tedy opravdu nutné si své ruce často mýt. Nikdo už jim to nebude muset připomínat, protože se jim vždycky vybaví tento jednoduchý, ale velmi praktický příklad.