Geniální způsob na to, jak udělat i z extrémně špinavé toalety zářivě čistou. Hotovo do 15 minut

Fotografie: Depositphotos

Čistá a voňavá toaleta je základ každé domácnosti. Zbavte se se všech nečistot a případného zápachu pomocí těchto domácích přípravků.

Pokud pečujete o svou domácnost, pravděpodobně víte, že čištění toalety může být mnohdy náročný a zároveň nepříjemný úkol. Po čase totiž toto místo začíná zapáchat a nebo se uvnitř záchodové mísy může začít usazovat nevzhledná špína, což na vaši návštěvu rozhodně neudělá dobrý dojem. Naštěstí však existují účinné domácí přípravky, které vám toaletu pomohou vyčistit snadno a bez jakékoliv námahy. Níže se můžete seznámit s těmi nejlepšími z nich a osvědčeným postupem, jak na to.

Proč čistit toaletu

Každé místo, které přichází pravidelně do kontaktu s vodou, je v potenciálním nebezpečí, že se na něm začnou usazovat nečistoty. Zejména se to však týká záchodové mísy, na kterou lidé často zapomínají. Ta poté v důsledku začíná nepříjemně zapáchat a je také náchylnější k tvorbě vodních kamenů. Čím déle navíc necháte svou toaletu bez řádného čištění, tím obtížněji vám půjde veškerá nečistota smýt. A ačkoliv se tento úkol může zdát náročný, skvěle vám s ním pomohou některé domácí prostředky, které jistě máte ve své kuchyni.

Jedlá soda

Jedlá soda je běžný prostředek, který vám velmi účinně pomůže vyčistit záchodovou mísu. Působí totiž jako mírná žíravina a při jejím častějšími používáním (nejlépe jednou týdně) bude vaše toaleta svěží a účinně se vyhnete tvorbě vodních kamenů. Jednoduše smíchejte ve 100 mililitrech vody 1 polévkovou lžíci jedlé sody se 100 gramy kuchyňské soli a vše pořádně rozmíchejte, dokud se ingredience zcela nerozpustí.

Fotografie: Pixabay

Poté tekutinu vlijte do záchodové mísy a nechte ji působit přes noc. Ráno vezměte záchodovou štětku a celou ji vydrhněte – snažte se dosáhnout co nejdále do spodní části. Nebudete věřit svým vlastním očím, jak dokonale bude čistá!

Osvědčený ocet

Obyčejný či jablečný ocet je jedničkou při úklidu nejen záchodové mísy, ale také celé domácnosti. To především proto, že se jedná o mírnou kyselinu s účinnými desinfekčními a leštícími vlastnostmi. Stejně jako v prvním případě jej stačí na večer nalít přímo do toalety, nechat působit přes noc a ráno pomocí záchodové štětky celou mísu vydrhnout. Skvěle si poradí s vodním kamenem a rozpustí veškeré nečistoty, které se v ní postupem času usadily.

Ocet vám pomůže také s mastnotou a usazenou špínou na nádobí či sporáku a jiných spotřebičích, můžete jej použít namísto aviváže pro vyčištění veškerého prádla a poradí si také s usazeninami v rychlovarných konvicích, vanách a umyvadlech. Přestože jde o mírnou kyselinu, nemusíte se obávat – nezpůsobuje žádná vedlejší poškození a je velmi šetrný ke každému materiálu.

Fotografie: Unsplash

Ústní voda

Se špinavým záchodem a usazenými nečistotami vám dokáže pomoci také ústní voda. Není sice tak účinná, jako ocet nebo jedlá soda, ale podle mnoha kutilů se při častějším používání osvědčila na jedničku. Disponuje totiž silnými čistícími, desinfikujícími a leštícími vlastnostmi, díky kterým skvěle bojuje proti veškeré špíně. Opět jí stačí nalít na večer přímo do záchodové mísy, nechat přes noc působit a ráno záchodovou štětkou místo vyčistit. Toaleta bude nejen čistá, ale také bude příjemně vonět.

Zdroj: The Spruce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]