Jak vymalovat pokoj barevné kombinace

Využití několika barev v interiéru patří stále k oblíbeným metodám při malování. Pravdou je, že barvy s interiérem dokážou zázraky. Mimo to, že určují, jak se v dané místnosti cítíme, dokážou ovlivnit i například její teplotu.

Taková žlutá barva nejenže podporuje chuť k jídlu, ale je dokázáno, že zvedne až o jeden stupeň v místnosti teplotu. Naopak některé odstíny modré jsou chladné, proto se hodí zejména do ložnice.  Světlé bravy interiér opticky zvětšují, jiné barvy navozují klid, některé pomáhají při lepším soustředění a další zase nabíjejí energií. Předtím než se rozhodneme vzít štětec či váleček do ruky je vhodné promyslet si, zda dané barvy korespondují s atmosférou, kterou chceme v dané místnosti vytvořit.

Důležitá kritéria před volbou barvy

Pro výběr vhodného odstínu zvážíme jednak charakter místnosti – zda jde o prostor určený k odpočinku či nikoliv. Dále je to světlo, protože jinou barvu vybereme do interiéru, kde dopadá dostatek denního světla a jinou tam, kde je ho žalostně málo. Do třetice pak bereme v úvahu velikost místnosti včetně její výšky. Obecně platí, že v malých pokojích bychom se měli vyhnout sytým a tmavým barvám, jež prostor opticky zmenší. Rozvržení barevných ploch může ve finále přinést odlišné výsledky.

Teplé a studené odstíny

Barvy dělíme na teplé a studené odstíny. Teplé, kde patří třeba žlutá či červená povzbuzují k aktivitě. Jsou to odstíny pohodové a podpoří dobrou náladu, vytváří přívětivou atmosféru. Interiérům situovaným severně dodají potřebnou útulnost. Naopak odstíny studené, kde lze zařadit modrou a zelenou mají naopak uklidňující účinek.pokoj Studené odstíny barev jsou redukující a podtrhují účel prostoru. Vhodné jsou do prosluněných prostor a všude tam, kde relaxujeme či odpočíváme. Světlé barvy působí přátelsky, lehce a není problém s jejich kombinováním. Malým prostorům propůjčují lehkost a zvětšují je. Tmavé barvy volíme zásadně do velkých prostor, kde zvýší jejich útulnost.

Kombinování barev

Vybrat vhodné barvy a správný odstín se může zdát jako věda. Rozhodně se však barevných kombinací nelekejte, pokud dodržíte výše uváděná pravidla. Barvy naopak interiér osvěží a dodají nový šmrnc. Nikdy nepoužívejte více než dvě barvy na stěny. Máte-li rádi strakaté vybavení domácnosti, nezapomínejte se krotit. Lepší je doplnit jednu či dvě barvy na stěnách o jiné doplňky, než vymalovat každou stěnu jinou barvou. To se brzy okouká, a pak snadnější je vyměnit doplňky než malovat za rok znovu.

Obrázek: pixabay.com