Domácí prostředek z kaštanů vypere prádlo jedna báseň. Obsahují efektivně čisticí látku saponin

Fotografie: Satoshi Nakagawa / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Podzim s sebou přináší spoustu barev, vůní, zvuků i plodů. Z nasbíraných kaštanů si můžete snadno připravit velmi účinné prací prostředky a nahradit chemii v domácnosti.

Sbírání kaštanů patří mezi oblíbenou aktivitu dětí i dospělých. Skvěle se hodí nejen k výrobě postaviček nebo jiné podzimní dekorace, ale snadno si z nich vyrobíte i prací prostředky. Praní vás tak přijde jen na pár korun. Jediné, co k tomu budete potřebovat, jsou nasbírané kaštany. Zjistěte, jak nahradit běžné prací přípravky, a vyrobte si vlastní prostředek na praní.

Jak kaštany při praní fungují

Z nasbíraných kaštanů lze vyrobit prací prášek i tekutinu, která je stejně účinná jako běžně používané přípravky. Může za to saponin, jenž se v těchto podzimních plodech nachází. Jedná se o silně pěnivou chemickou sloučeninu s obzvlášť silnými čisticími účinky. Řadí se k povrchově aktivním látkám, které snižují povrchové napětí a pomáhají s odstraňováním i té nejodolnější špíny.

Jak vyrobit prací tekutinu

Stále více lidí nahrazuje chemické přípravky přírodními alternativami. K výrobě této účinné prací tekutiny budete potřebovat 10–12 zralých kaštanů. Ty napřed zbavte hnědé slupky a nakrájejte na menší kousky. Poté je vložte do mixéru a mixujte tak dlouho, dokud nezískáte konzistentní hmotu. Připravenou směs vložte do hrnce a zalijte ji 300 ml vody. Přiveďte k varu a vařte dalších 10 minut.

Po vychladnutí tekutinu sceďte přes plátýnko a přelijte ji do zavařovací sklenice. Takto můžete uchovávat výslednou tekutinu v lednici. Během několika dní byste ji však měli spotřebovat. Využít ji lze jak k ručnímu, tak i k mechanickému praní, kdy ji stačí jednoduše nalít do zásobníku na prací prášek nebo gel.

Kaštany v pračce udělají z praní prádla snadný proces. Obsažený saponin si poradí s mastnotou

kaštany
Fotografie: Piqsels

Vhoďte kaštany do bubnu

K tomuto jednoduchému způsobu budete potřebovat 6–8 kaštanů, které opět nejdříve oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Ty následně vložte do bavlněného pytlíku nebo ponožky a pevně zavažte provázkem. Připravený balíček vložte do bubnu se špinavým oblečením a spusťte prací program. Nemusíte již přidávat žádné další prací prostředky. Při praní bílého prádla se vyplatí do pytlíku přidat 1 lžíci jedlé sody. Po použití kaštany vyhoďte.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]