Jak vytvořit z obýváku dokonalé místo pro pohodu a relaxaci

Všimli jste si také, že se vám u někoho na návštěvě sedí tak dobře, že se vám nechce vůbec odcházet? Přemýšlíte nad tím, proč tomu tak je? Staří Číňané to vědí. Údajně za to mohou energie. To platí o kuchyních, ložnicích i obýváku, kde vítáme své hosty nejčastěji. Existuje několik zásad, které bychom při zařizování místností měli dodržet. Dnes se zaměříme na obývací pokoj.

Obývák je místnost, kde nejenže hostíme návštěvy, ale můžeme tam relaxovat po celodenní práci. Měl by být tedy co nejvíce útulný a příjemný. Doporučuje se umístit obývák na západ, jihozápad nebo jihovýchod, sever je nejméně vhodný.

Osvětlení

Je-li obývák ponurý a málo osvětlený, nebude působit dobře. Základem obýváku, aby vyvolával dojem, že se nikomu od vás nebude chtít odcházet je osvětlení a bezpochyby vytvoření prvního příjemného dojmu. Jakmile člověk do obýváku vkročí, měl by pohledem spočinout na něčem příjemném, co způsobuje radost. Může to být například obraz, ale klidně i fotografie.

Neseďte zády ke dveřím

Klíčovou roli hraje také správné rozmístění nábytku. Postavíte-li gauč zády ke dveřím, zbavíte se jen obtížně nepříjemného pocitu, že vás může kdokoliv a kdykoliv překvapit. Sedací souprava by měla stát čelem nebo bokem ke dveřím. Ostatní sedací nábytek pak umístěte do kruhu, ale tak, aby všichni viděli na vchod.

Čistota a soulad

Stůl by měl být vždy čistý, upravený ve váze květiny ideálně živé. Vhodné jsou rostliny s kulatými listy. Kulaté tvary (maluma) a hranaté, špičaté (takete). Každý působí jinak. Maluma je hodná, vlídná, klidná. Takete představuje rychlost, ostrost. Pro pocit klidu a pohody jsou tedy vhodné oblé tvary nejen kytek, ale i nábytku.

Příjemné doplňky

K příjemným doplňkům patří kožešinka, polštářky, koberečky, dečky, přehozy. Příjemně půobí i svíčky. Nemáte-li pro ně místo na stole či polici, kupte si velké svíce a postavte je někde na zem.

Zrcadla

Zrcadlo odráží vše, co má před sebou. Zrcadlo v ložnici není příliš dobré, ale do obýváku se hodí náramně. Přináší mnoho světla a opticky místnost zvětšuje. Hodně lidí umisťuje zrcadlo na polici nad krb. Pokud krb nemáte, pověste zrcadlo jen tak na stěnu anebo postavte tam, kde máte místo a opřete ledabyle o stěnu.

Obrázek: pixabay