Život letí neuvěřitelným tempem. Ještě včera se to batolilo a teď nastupuje do první třídy? Pokud je už z vašeho dítěte školák, bude potřebovat svůj vlastní prostor. Bude to jeho nový svět, kde se může schovat a mít soukromí. Jak mu pokoj zařídit tak, aby mu pomáhal k lepšímu učení?
Počítač patří co nejdál od postele
Dětský pokoj slouží nejen pro učení, ale také pro zábavu a odpočinek. Měl by být tedy efektně rozdělen do těchto tří částí. Nezapomínejte pokoj „osvěžit“ také rostlinami, pravidelně v něm větrejte a počítač odkliďte co nejdál od postele. Televize by do dětského pokoje patřit neměla.
Před vstupem do pokoje klepejte
Respektujte soukromí svého dítěte a před vstupem do pokoje vždy klepejte. Je to základní pravidlo dětského světa. I vy sami jistě oceníte, když jste nejprve upozorněni zaklepáním na něčí příchod. Možná je to drobnost, ale důležitá. Můžete také dítěti pořídit cedulku na dveře, aby jste mu dali najevo, že jeho soukromí respektujete. Naučte ho pokoj uklízet a po každém příchodu ze školy mu zkontrolujte aktovku, aby vás v pátek nepřekvapila rozkládající se svačina z pondělí.
Nábytek a vybavení
Nejlepším materiálem pro vybavení pokoje je samozřejmě dřevo. Nejen že je hygienické a snadno omyvatelné, ale pokoj díky němu působí útulněji. Nábytek by měl být rozmístěn funkčně, tzn. postel do jednoho rohu, psací stůl do dalšího rohu. Školák potřebuje k soustředění a domácím úkolům dostatek přirozeného světla, proto bychom měli zejména stůl směrovat co nejblíže oknu. Psací stůl volme do tvaru L. Zajistí tak vašemu dítěti prostor a zapomenout bychom neměli také na úložné a odkládací místa. Důležitým druhem nábytku je židle. Pořiďte otočnou židli, která se dá výškově nastavit a má opěradla. Nešetřete ani na kvalitní posteli a matraci. Spánek je totiž pro mladého školáka velmi důležitý.
Obrázek: pixabay.com