Dostali jste orchidej jako dárek k svátku nebo k narozeninám? Možná vám ji dala babička, která vám řekla, že květina se jmenuje Phalaenopsis a existují desítky druhů.
Problém je, že orchidej dostanete většinou krásně rozkvetlou a po nějaké době se květina scvrkne a zanechá po sobě holý kmínek a pár voskovitě zelených listů. Víc toho v květináči nezbyde. V tu chvíli vás jistě zajímá odpověď na otázku, kdy opět orchidej rozkvete? Co proto máte udělat a jak se o květinu starat? Máme pro vás skvělé tipy.
Co dělat, když orchidej přestane kvést?
Cílem je, aby rostlina kvetla alespoň jednou za rok po několik měsíců. Jak tedy na to? Nejprve odřízněte starý stonek na spodku a vložte orchidej do místnosti, která simuluje podmínky, které způsobí opětovný rozkvět. Pro začátečníky bude potřeba denní pokles teploty nejméně o deset stupňů. Ideální je dá orchidej do místnosti, kde se tolik netopí a kde po západu slunce klesne teplota. Chlad bude rostlinu stimulovat k dalšímu rozkvětu.
Před uložením je však ideální rostlinu vyndat z květináče a odříznout ji všechny mrtvé kořeny sterilní žiletkou nebo nůžkami. Nedávejte však rostlinu do většího květináče, to se orchidejím nelíbí. Mají rádi kořeny v přeplněném malém prostoru. Vraťte tedy květinu zpět do stejného květináče a jen přidejte kůru. Pak ji jemně promíchejte ke kořenům rostliny. Tu pak dejte na jasné, ale nepřímé světlo. Pamatujte: žádné přímé sluníčko.
Na severní straně se jí nebude dařit
Určitě nedávejte orchidej na okna orientovaná na sever. Ta nemají dostatek světla. Vyberte tedy prostor, kde sluníčko prosvítá, ale nepálí tam. A jak je to se zaléváním této nádherné květiny? Ideální je zalévat ji jednou týdně tak, že necháte vodu protéct kořeny, ale nenecháte ji stát v květináči. Pak by kořeny mohly hnít. V teplém počasí si orchidej můžete dát i ven, na podzim a zimu je však vždycky ukliďte zpět do bytu, venku by nepřežily.
Důležité při pěstování orchidejí je používat speciální substrát na orchideje, dejte si však pozor při výběru, protože nejsou všechny stejné. Některé totiž obsahují jen kůru a rostliny pak vyžadují častější zálivku. Některé jsou s rašelinou a mechy. Takové pak drží vodu déle. Nevýhodou však je, že právě z toho důvodu pak mohou kořeny rostliny uhnívat. Ideální je však zalévat jednou za týden, případně jednou za čtrnáct dní.
Zdroj: Gardenista