Díky speciální japonské metodě úklidu bude vaše domácnost zářit čistotou a ještě ušetříte spoustu času

Fotografie: Pexels

V Japonsku žijí lidé, kteří byli vždy proslulí svým úžasným smyslem pro pořádek a pracovitost. Zde je jedna jejich metoda, díky které se vám bude o 100 % lépe uklízet.

Součástí japonského způsobu života jsou čisté a uklizené prostory, bez toho se tamní lidé prostě neobejdou. Tento stav mysli je vštěpován již malým dětem. Víte, jak je to učí? V jejich školách nejsou zaměstnávány žádné uklízečky. Všechno si po sobě musí uklízet děti samotné, aby si vážily prostoru okolo sebe.

Fotografie: Freepik

Naučte se přijít na chuť dni Oosouji

Pro obyvatele Země vycházejícího slunce je uchovávání již neužitečných předmětů špatným znamením. Symbolicky to pro ně znamená přechovávání nevyřešených problémů ve svém domově. Proto si vytvořili každoroční velký úklid, kterému říkají Oosouji. Ten spočívá nejen v tom, že si uklidíte celý svůj domov, ale zároveň si vyřešíte všechny své dluhy, spory a neuzavřené události, které odkládáte.

Fotografie: Freepik

Pro to, abyste tento „úklid“ kompletně zvládli byste si měli vzít celý den volna. První pravidlo tohoto rituálu je odstranění všech možných rušivých vlivů. To znamená vypnutí telefonu a všeho ostatního, co by mohlo odvádět vaši pozornost a přerušit vás při úklidu. Ten totiž neslouží jen k vyčištění vašeho majetku, ale i k očistě vaší duše. Pokud z této metody tedy chcete vytěžit skutečně co nejvíc, budete muset zapojit svou mysl naplno.

Jak tuto metodu provést co nejlépe?

Pro dosažení těch nejlepších možných výsledků si musíte být plně vědomi každého úkonu, který v ten den vykonáte. V tomto případě se vyplatí upřednostnit pomalost. Můžete si pomoci mírnou hudbou, která vám dodá vnitřní klid a energii pro práci. Během tohoto rituálu byste měli vyčistit opravdu všechno. Zaměřte se na hloubkové čištění skříní, koberců, ale také stěn a stropů. Všechen svůj majetek od základů přeberte a rozhodněte se, co skutečně stojí za to, abyste si to nechali.

Fotografie: Freepik

Důležitým bodem je, že všechno, co začnete, musíte také dokončit. Nespoléhejte se tedy na to, že rozděláte pět věcí naráz a během práce je postupně na přeskáčku doděláte. Věnujte se vždy jednomu úkonu naplno celou svou myslí a až po jeho dodělání se vrhněte na další. Sami uvidíte, že se to pro vás stane i určitou formou meditace.

Fotografie: Pexels

Máte šanci zapomenout na všechno špatné ze své minulosti a udělat si v hlavě pořádek. Začínejte místy, kde se nahromadilo nejvíce nečistot, jako je kuchyně. Postupujte do hloubky přes uklízení prachu a skončete u skládání oblečení a vysávání.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]