Odstranit připáleniny z pánve nebylo nikdy jednodušší. Vyzkoušejte téměř zapomenuté způsoby čištění

Fotografie: Depositphotos

I těm nejlepším hospodyňkám se někdy stane, že připálí pánev. Není třeba klesat na mysli, máme pro vás řešení, které si poradí i s těmi nejodolnějšími skvrnami.

Nemusíte čekat dlouho a připálenina na pánvi se objeví pomalu v mžiku. Možná také o své pánve moc nepečujete a nyní byste rádi zjistili, jak takové obsáhlé připečeniny na spodní části odstranit. Pro oba problémy jsme našli řešení, které je bez použití chemických látek a je velmi účinné. Nezničí vám zdraví, ani nevysuší ruce, je zcela šetrné ke zdraví i životnímu prostředí.

Připravte si tyto ingredience

  • 1 hrnek octu
  • dvě lžíce jedlé sody
  • 1 hrnek vody – lze zvolit více podle velikosti pánve
  • připálenou pánev
  • tvrdou houbičku
Fotografie: Pixabay

Pánev vraťte na varnou desku a na dno nalijte trochu vody. Dále přidejte ocet a obě tekutiny přiveďte k varu. Jak bude tekutina vřít, připáleniny se díky octu začnou rozpouštět a uvolňovat. Pánev nyní oddělejte ze zdroje tepla a nasypte do ní jedlou sodu a umyjte ji pomocí houbičky.

Fotografie: Freepik

Pokud nemáte připáleniny uvnitř pánve, ale naopak zvenku, ohřejte jeden litr vody, hrnek octu a nalijte tekutinu do dřezu. Dále do něj vysypte dvě lžíce jedlé sody a do vzniklé tekutiny pánev ponořte. Nechte ji tři hodiny působit a poté použijte drátěnku nebo tvrdou houbičku.

Některé další metody, které by se vám mohly hodit

Například pokud postavíte pánev do teplé vody, kterou jste smíchali s aviváží, vždy půjde lépe umýt. Provádějte to pravidelně, ale nepouštějte aviváž na vnitřní plochu. Pokud nemáte smaltovanou pánev, ale například nerezovou, můžete do ní nalít vodu s trochou pracího prášku a následně ji přivést k varu. Připáleniny se odstraní jako mávnutím kouzelného proutku.

Fotografie: Pixabay

Také pomůže oblíbená Coca-Cola, která má vysokou kyselost. Stačí ji nalít do pánve, zapnout zdroj tepla a nechat chvíli povařit. Pokud máte připáleniny zvenku, namočte pánev do Coca-Coly na celou noc a ráno ji hezky jednoduše opláchněte. Stejný postup funguje i na připečený plech do trouby. A pokud vám nevadí drhnutí, namočte pánev do obyčejné vody přibližně na půl hodiny a poté ji zasypte jedlou sodou a pomocí houbičky vydrhněte.

Zdroj: Goodhousekeeping