Jednoduché způsoby, jak vnést do vašeho domova pozitivní náladu

Možná jste si všimli, že na vás pobyt v některých místnostech působí uklidňujícím způsobem. Možná je veselý, světlý nebo v něm naleznete příjemné dekorace, které vám přinášejí nádherné vzpomínky. Způsob, jakým je místnost upravena, může skutečně ovlivnit naši náladu. Co je tedy potřeba udělat?

Zeleň

Četné studie ukazují, že zeleň v bytě zlepšuje naši náladu, soustředění a snižuje napětí a stres. Navíc během dne uvolňuje kyslík a absorbuje oxid uhličitý. Některé rostliny dokáží odstranit až 87 druhů toxinů, které se nacházejí ve vzduchu a to každých 24 hodin. Mezi tyto látky patří i formaldehyd, který se vyskytuje v cigaretovém kouři, nebo benzen a trichlorethylen, jež se nacházejí v rozpouštědlech a nátěrech.

Barvy

Barva místnosti může mít velký dopad na naši náladu, posiluje určité emoce. Je známo, že teplé barvy vyvolávají pocity optimismu nebo štěstí. Oranžová je osvěžující, pozitivní a povzbuzuje kreativitu. Je to ideální barva pro tvořivý prostor. Žlutá je často spojována se sluncem, radostí a štěstím. Je to skvělá volba pro kuchyň, jídelnu, chodbu nebo vstupní halu. Zelená je uklidňující. O modré se říká, že snižuje krevní tlak, stejně tak jako navozuje pomalé dýchání a zklidňuje srdeční frekvenci.

Osvětlení

Osvětlení může přidat do každého obytného prostoru teplo, barvu a osobnost. Světlo je dobře známý modulátor nálady. Dobře osvětlení pokoj nás může učinit šťastnými, chladné a bílé tóny přinášejí pocit klidu. Pro dotvoření pohodové nálady lze používat i stmívače či přepínače světla.

Odstranění nepořádku

Pokud je váš domov plný nepořádek, všechny tyto věci pravděpodobně ubírají radost vašemu životu. Jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat doma, abyste změnili svou náladu na pozitivnější, je snížit nepořádek. Ten totiž snižuje schopnost soustředění a zpracovávání informací. Také zvyšuje stres, který způsobuje vyčerpání a únavu.

Obrázky: pixabay