Jídelní stoly sdružují rodinu a vytváří harmonickou atmosféru

Jídelní stoly mají v našich domácnostech své čestné místo a zastávají zde řadu důležitých rolí – sdružují rodinu pohromadě, vytváří harmonickou atmosféru, zútulňují interiér a poskytují nám příjemné zázemí. Dávno odzvonilo dobám, kdy měla většina lidí tendenci schovávat jídelní stůl někam do kouta, kde zbytečně nepřekážel a nepřitahoval na sebe příliš pozornosti. V současné době se na jídelní stoly hledí jako na jednu z dominantních částí interiéru, která si zaslouží naší pozornost – zvláště v případech propojených kuchyní s obývacím pokojem zaujímá tento kousek nábytku o to důležitější pozici.

Jídelní stoly jako rodinné centrum

Většina rodin stále ještě ctí pravidlo společného stolování, což je jedině dobře – utužují se tak vzájemné vztahy, rodina tráví čas pohromadě a může si tak navzájem sdělovat zážitky z uplynulého dne nad talířem něčeho dobrého na zub. O to důležitější je dát si záležet s jeho správným výběrem, neboť od všeho rozhodnutí se bude nadále vyvíjet skutečnost, jak se vám u stolu bude sedět a kolik času zde budete chtít strávit. Pojďme se společně podívat na základní rady, díky kterým nebude výběr jídelního stolu tak složitý!

  • Velikost jídelního stolu

    Co se velikosti týče, berte při vašem výběru ohled na počet členů vaší domácnosti. Obecně platí, že pro čtyřčlennou rodinu je ideálním favoritem jídelní stůl o velikosti 80 x 140 cm. Pro vícečlennou domácnost nebo rodinu, kde jsou časté návštěvy příbuzných nebo kamarádů, doporučujeme volit stůl o velikosti minimálně 150 cm, ideálně však 210 cm.

  • Tvar jídelního stolu

    Dalším zádrhelem může být volba tvaru jídelního stolu, neboť v tomto případě máte vícero možností na výběr. K dostání jsou jak klasické čtvercové jídelní stoly, tak i stoly obdélníkové, kulaté nebo oválné. Tady se můžete rozhodovat podle svého vkusu, v potaz ale doporučujeme brát velikost vaší kuchyně nebo jídelny. Pamatujte, že kulaté jídelní stoly jsou sice honosné a působí svátečně, ovšem na prostor jsou hodně náročné a nehodí se do místností, kde není centimetrů na rozdávání. Naopak klasické hranaté stoly jsou na prostor skromné, navíc je v případě potřeby můžete narazit ke zdi.

  • Materiál jídelního stolu

    Na závěr se ještě dostáváme k otázce materiálu. I tady nebudete omezováni výběrem, na trhu figurují stoly dřevěné, plastové, skleněné i kovové. Komu záleží na kvalitě, výdrži a odolnosti, ten by měl vsadit na jídelní stůl z masivu. Jeho pořízení sice nebude nejlevnější, ovšem zase získáte jistotu, že vám stůl vydrží několik let a na jeho kvalitu se budete moci kdykoli spolehnout. Plastové jídelní stoly jsou k dostání v mnoha provedeních a jejich cena je rozumná, naopak skleněné stoly působí elegantním dojmem, ale mnoho lidí jim dává za mínus pocit studeného stolování.

Obrázek: pixabay.com