Jídelní stůl je důležitým místem, kde se schází celá rodina. Jak vybrat ten správný při nákupu nového?

Chystáte se na nákup nového jídelního stolu? Pak se vám budou určitě hodit nějaké naše tipy, jak vybrat ten správný. Aby vám stůl dělal radost, je dobré předem promyslet několik důležitých věcí.

Jídelní stůl je místem, kde se přátelé a rodina scházejí v hojném počtu. Není divu, že mnoho lidí nakupuje stůl těsně před svátky. Ale než  si koupíte první stůl, do kterého se zamilujete, musíte zvážit několik faktorů.

Velikost jídelního stolu

Nejtěžší věc, kterou musí každý prodejce udělat, je přesvědčit klienty, že jejich nábytek musí být o něco větší, než si myslí! Možná také používáte frázi: „Ve skutečnosti moc nesedíme u jídelního stolu,“ nebo „Jsme jen tři.“ No, možná jste jen tři, ale co narozeniny, rodinná setkání, svátky? A pak – pokud máte jídelnu, která je vhodná pro stůl pro šest osob, pak může místnost vypadat s malinkým stolem smutně a prázdně.

Zvažte tedy nejen to, v jakém počtu stolujete ve všední den, ale také to, zda se u vás konají různé rodinné akce anebo k vám občas chodí i přátelé. Jestliže se vás sejde více u jednoho stolu pouze párkrát do roka, můžete zvolit i rozkládací verzi stolu.

Styl a typ jídelního stolu

Začněte svým životním stylem. Jedním z důležitých aspektů je i to, jak budete stůl používat. Pokud nemáte jídelnu a stůl bude součástí kuchyně či obýváku, je vysoce pravděpodobné, že budete stůl využívat i jinak, než při jídle. Například při řemeslech, jako pracovní plochu u vaření navíc apod. Podle toho pak vyberte nejen styl, ale i typ jídelního stolu, který bude mít odolnější povrch, který se snadno nepoškodí. Jídelní stoly přímo v kuchyni mohou být i součástí kuchyňské sestavy.

Tvar stolu

Dnes je možné vybírat nejen z velikostí, materiálů, designu, ale i tvaru stolu. Nejčastěji se můžete setkat z obdélníkovým tvarem. Obdélníkové stoly jsou často flexibilnější, protože bývají často rozkládací a kdykoliv tak zvětšíte jídelní plochu.

Čtvercový stůl zase vypadá skvěle ve čtvercové místnosti a je skvělý, pokud máte malý seznam hostů. Nicméně vždy můžete dát dva čtvercové stoly vedle sebe a vytvořit obdélníkový stůl pro zvláštní příležitosti.

Kulatý stůl dobře funguje v malých čtvercových místnostech a vytváří tak útulné a intimní prostředí. Velký kulatý stůl však může přimět hosty, aby se cítili dál od sebe.

Oválný jídelní stůl je podobný obdélníkovému tvaru, ale kvůli zaobleným tvarům vizuálně zabere méně místa. Oválné jídelní stoly se hodí do úzké menší místnosti. I tento typ stolů mívá možnost rozšíření jídelní plochy.

Materiál

V podstatě záleží na vašich preferencích, ale zde platí, že pokud bude stůl sloužit i jiným účelům, než je jídlo, vezměte to v potaz a vyberte stůl s odolnějším povrchem. Stoly se dnes vyrábějí z různých materiálů. Pokud máte malý a tmavý byt, zvolte skleněný jídelní stůl, který otevře a odlehčí jakýkoliv prostor.

Obrázky: pixabay