Jurta může nabídnout moderní a plnohodnotný domov

Pokud si pod pojmem jurta představujete pouze tradiční obydlí kočovníků ve střední Asii, nemáte tak úplně pravdu. Tato netradiční kruhovitá obydlí se totiž díky svému originálnímu vzhledu, finanční dostupnosti a ekologičnosti stávají poslední dobou stále populárnější i v Americe či Evropě, kde představují jakousi alternativní formu bydlení. Příkladem je i působivá jurta s interiérovou zahradou, kterou můžete najít asi dvacet minut od města Portland v Oregonu.

Spojení tradice ze střední Asie a moderní doby

Tuto jurtu si vlastníma rukama postavil mladý pár Zach Borth a Nicol Lopez. Teď se rozhodli být jakousi inspirací pro ostatní, a tak zveřejnili svůj projekt i s podrobným průvodcem na internetu. Jejich cílem bylo propojení staré klasické jurty, jejíž kořeny jsou staré několik tisíc let, s moderní dobou, a vytvořit tak moderní, pohodlné a ekologické bydlené pro dvacáté první století. Celkově jim příprava jurty trvala půl roku, ale vlastní instalace jen jeden víkend. To je také jednou z velkých výhod, která je s jurtami spojená, snadnost jejich stavby.

Pohodlné bydlení s množstvím zeleně

Obydlí s průměrem něco přes devět metrů nabízí pohodlné bydlení s působivým vnitřním prostorem téměř šedesát osm metrů čtverečních uprostřed oregonské přírody. Jurta má klasický kruhovitý tvar s kónickou střechou. Exteriér byl opatřen nepromokavým vinylovým potahem a střecha byla upravena tak, aby snesla i případné zatížení sněhem. Jurtu navíc od země odizolovali pomocí vrstvy dřeva, a ke vstupu do jurty tak vede několik dřevěných schodů.

Vše pod jednou střechou

Interiér si mladý pár navrhl tak, aby kolem centrálního jádra mohli umístit moderní kuchyň, koupelnu, obývací pokoj s krbovými kamny, která bez problémů vytopí celý prostor, dále domácí kancelář a především vyvýšenou ložnici s kruhovou zahradou, kde se nachází čtyřicet pět různých druhů rostlin. Jedná se tak o malou soukromou botanickou zahradu, která společně s kruhovitým provedením jurty působí až magickým dojmem.

V podkrovní ložnici byl dostatek místa pro velké manželské lůžko a kruhový světlík, který zajímavým způsobem filtruje světlo po celém domě. V koupelně se nachází velká moderní sprcha, mozaiková podlaha, umyvadlo s úložným prostorem, kompostovací toaleta a po celé délce se skrytým šatním prostorem posuvná zrcadla.

Celý interiér byl zařízen v neutrálních přírodních barvách, především béžové, světle hnědé a šedé, které společně se zelenou barvou rostlin vytvářejí velmi příjemnou atmosféru.

Celkové náklady na pořízení a vybavení jurty tak, jak ji můžete vidět na fotografiích, byly pouhých šedesát pět tisíc dolarů, což je v porovnání s cenami nemovitostí velmi nízká cena. Pokud vás toto alternativní řešení bydlení zaujalo, můžete se inspirovat a postavit si svou vlastní.

Fotografie: Bryan Aulick

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]