I na malém prostoru lze pohodlně žít díky chytrému řešení

Malé domy a malé byty jsou dnes velmi aktuální, vzhledem k šíleným cenám nemovitostí je bydlení na malém prostoru čím dál častější realitou. Mladé páry i jednotlivci začínají v malém a starším lidem to většinou již stačí, protože nemají vysoké nároky a je to úspornější řešení.

Ovšem zařídit malý interiér tak, aby splňoval veškerý komfort a požadavky, může být docela tvrdý oříšek. Chce to hodně plánování, rozmýšlení a mnohdy se to neobejde bez nábytku, který je vyroben na zakázku, aby odpovídal přesně svými rozměry či tvary. V malém interiéru je vhodné rovněž všechno sladit.

Zatímco ve větším domě nebo bytě je možné použít rozdílné barvy, materiály, styly – v malém interiéru se přílišné kombinování nedoporučuje. Působí to chaoticky a ke vzdušnosti to rozhodně nepřispěje. Existují určité triky, které pomohou malý interiér zvětšit opticky a zajistí, že i maličký interiér bude působit vzdušně, uvolněně a útulně. Přinášíme vám pár triků, které můžete i vy použít, pokud plánujete zařizovat malý interiér.

Zrcadla

Existuje spousta způsobů, jak učinit malý pokoj opticky větším. Zrcadla jsou jedním z nejjednodušších způsobů, jak vytvořit iluzi větší místnosti, zejména pokud umístíte zrcadlo přímo naproti oknu.

Dostatek světla

V malém bytě či domě se snažte zařídit, aby proudilo do místnosti dostatek světla. S tím může pomoci správné umístění oken, prosklené dveře, světlé barvy, světlé koberce nebo jiná podlahová krytina, a také většina nábytku by měla být ve světlé verzi, tmavou použijte pouze jako doplňkovou, pro případné zpestření. Na okna nedávejte závěsy těžkých materiálů. Nechte okna dýchat…a plnit svou práci.

Nábytek na nožkách

Možnost vidět podlahu pod nábytkem způsobí, že místnost bude vypadat prostornější, než ve skutečnosti je, takže místo velkých objemných kusů zvolte raději nábytek s nožkama. Další skvělý trik je umístění nábytku do prostotu, namísto nábytku, kterým obestavíte stěny.

Minimalismus

Smiřte se s tím, že v malém bytě nemůžete mít zkrátka úplně vše. A přiznejme si, mnohdy lidé křečkují doma úplné zbytečnosti, bez kterých se dá žít. Proto udělejte domácí inventuru a zbavte se všech zbytečností. To platí hlavně o kuchyni, kde křečkujeme různé kuchyňské pomocníky, které přitom použijeme jednou ročně.

Skládací nábytek

A jsme u nábytku, který je většinou nutné si nechat vyrobit na zakázku. Ať už jde o patrovou postel, díky které ušetříte místo nebo postel výsuvná, která může být ukrytá pod vyvýšeným patrem a vyjdete s ní pouze večer, až půjdete spát. Jinak může být ukrytá pod pódiem a nikomu tedy nepřekáží a neukrajuje z prostoru. Případně můžete spaní řešit kvalitním rozkládacím gaučem. Oblíbené jsou v malém bytě či domě i skládací stoly, které sklopíte a vyklopíte podle potřeby. Také nábytek s úložným prostorem je v malém bytě velkou výhodou.

Sklo

Sklo má v malém interiéru zelenou. Skleněný nebo průhledný nábytek vytváří iluzi prostoru a vzdušnosti, protože skrz ně můžete vidět podlahu. Pokud tedy budete vybírat nábytek a doplňky, nezapomínejte na skleněné stolky, poličky, vitríny.

Nástěnné stolky a lampy

Někdy prostě opravdu není místo na některé věci. Mohou to být noční stolky. V tomto případě stačí umístit poličku a nástěnné lampy. Bez nočních stolků lze bezvadně fungovat. Totéž platí o konferenčním stolku v obýváku. Stačí umístit vedle sedací soupravy poličku na ovládače a jiné pomůcky, které chcete mít po ruce a na občerstvení použít vyklápěcí stolek nebo podnos na nožičkách, který rozložíte jen podle potřeby.

Závěsné rostliny

Bez pokojových rostlin není domov domovem. Ty dodají tu správnou atmosféru. Jenže kámen úrazu může být nedostatek místa – nevadí, použijte závěsné květináče a rozveselte tak svůj domov. Zavěšení rostlin ze stropu nebo stěny znamená, že můžete do svého domova přidat svěží zeleň, aniž byste zabírali nějaký povrchový prostor.

Mezipatro

O patrových postelích jsme se již zmínili, ovšem v přistavěném patru nemusí být jen spaní. Pokud máte vysoké stropy, může to být i pracovní koutek nebo něco jiného. A pokud vysoké stropy nemáte, mohou být dole šatní skříně a nad nimi místo pro spaní. Případně může pod loftovou postelí vzniknout obývací koutek.

Vizuální efekty

Malou místnost opticky zvětšíte a rozveselíte i díky vizuálním efektům, například, když na jednu stěnu použijete tapetu, která vyobrazuje schodiště do dalšího patra. Může to být i příroda a ubíhající koleje nebo plynoucí řeka.

Obrázky: upcyclist, thespruce