Designeři, architekti, ale i zruční kutilové někdy dokáží vystavět svůj domov takřka z nemožného. A to dokonce i z odpadního kontejneru.
Asi byste nečekali, že se člověk pokusí vybudovat příbytek z kontejneru na stavební odpad. Do této mimořádné akce se pustil Harrison Marshall z Bermondsey na jihu Londýna. Harrison je mladý designer a nemínil již platit obrovské životní náklady v centru velkoměsta. Svůj nový domov nazval Skip House, uvádí web Standard.
Příbytek z kontejneru na odpadky
„I když by nikdo neměl žít v kontejneru,“ sdělil Harrison, „je to jeden z možných způsobů, jak se vyhnout rostoucím životním nákladům v centru Londýna.“ Původně Harrison myslel, že by v kontejneru žil asi jeden rok, čímž by ušetřil spoustu peněz, které předtím vynakládal na bydlení. A také tento počin nepovažoval za konečné řešení, ale dejme tomu za jakýsi průzkum, jaké jsou možnosti levnějšího bydlení.
Nicméně jeho přístup je velmi inovativní a mohl by přimět veřejnost hovořit a přemýšlet o krizi životních nákladů, které jsou na historickém maximu, a Londýn je jedním z nejdražších měst z hlediska nákladů na bydlení. A také chtěl inspirovat řadu lidí, aby – byť jen na přechodnou dobu – tento či podobný způsob života zvolili. Marshallův Skip House je kontejner na suť, zeminu, objemný odpad či bioodpad, který má od základny šikmo rozšířené všechny strany.
Otec a syn přestavěli chátrající čerpací stanici na jedinečný domov. Zachovali i některé původní prvky
Malé, ale vlastní
V kontejneru byla vytvořena podlaha a nad ní byla vystavěna dřevěná konstrukce v prodloužení kovových stěn. Ty jsou obloženy cedrovými šindely a nad vším se klene oblouková střecha. V tomto přístřešku vznikl malý pokojík pro jednu osobu. Tam má Harrison dřez, varnou desku, spoustu poliček, přihrádek a dalších úložných prostor, píše se na webu OnlineNytt.
Pořídil si také patro, do nějž se dostane po nástěnném žebříku. A tam je velmi pohodlné široké lůžko. Čili takové miniaturní 1+1 bez příslušenství. Výhrady by snad člověk mohl mít jen vůči vstupu do příbytku – Harrison do něj musí lézt jako pes do boudy či slepice do kurníku.
A jak je to s příslušenstvím a vodou
Harrison si pronajal malý pozemek, kde Skip House nechal umístit. Vodu si napouští z kohoutku přímo na pozemku a také tu má pronajaté ekologické WC. A koupel či sprchování? To řeší designer v práci nebo v posilovně.
Do stavby příbytku se Harrison pustil tehdy, když se vrátil ze zahraničí a zjistil, že pronájem pouhého pokoje by ho jednak stál majlant, jednak když nesloží peníze ten den, pronájem je pryč. Zájemců je totiž mnoho. Tehdy se mu v hlavě usídlila tato myšlenka o bydlení v kontejneru a už ho neopustila. Designeři už takoví bývají. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o manželích, kteří si vytvořili domov ze staré garáže, jež byla na spadnutí.
Napište komentář