Klíče používáme několikrát denně, ale neuvědomujeme si, co vlastně máme v ruce. Hygiena je přitom důležitou součástí našeho života, v současné době kvůli epidemii koronaviru důležitější, než jsme si mysleli. Věnujeme tak mnohem větší pozornost mytí rukou a také důkladnému čistění a dezinfikování našeho domova a předmětů, se kterými během dne přicházíme do styku, jako je například elektronika. Napadlo vás ale, že stejnou pozornost bychom měli věnovat i klíčům?
Ano, klíčům, kterými otevíráme dveře našeho domova, ale i klíčům od kanceláře či auta. Každý den je máme v ruce a následně je odkládáme na nejrůznější, ne vždy zcela čistá místa, a pak se jich opět dotkneme a vložíme je třeba do kapsy, kabelky či je po návratu domů položíme na jídelní stůl či kuchyňskou linku. Kdy jste vy osobně naposledy klíče čistili?
Jak správně vyčistit klíče?
Na čistění klíčů není nic složitého a vyčistění vám zabere jen několik málo minut. Budete k němu potřebovat jen misku, mýdlo, starý zubní kartáček a ručník. Prvním krokem před vlastním čistěním klíčů je samozřejmě odstranění všech klíčenek, přívěšků či dálkových ovládačů, které na klíčích máte. I ty byste ale poté měli vyčistit za pomoci vhodných prostředků, plyšové přívěsky je možné vyprat či použít parní čistič.
Do připravené misky nalijte teplou vodu a kápněte trochu tekutého mýdla. Klíče do misky na chvíli pomořte. Následně si vezměte starý zubní kartáček a s jeho pomocí klíče důkladně vyčistěte. Zvláštní pozornost věnujte především nejrůznějším drážkám a štěrbinám. Následně klíče opláchněte v čisté vodě a důkladně osušte pomocí ručníku, nejlépe látkového, který z klíčů dobře odstraní veškerou vlhkost.
Jak správně dezinfikovat klíče?
Pokud víte, že jste klíče odložili na nějaké rizikové místo a chcete je vydezinfikovat, i to je možné. Nejprve je umyjte tak, jak jsme popsali výše, a následně je vydezinfikujte buď pomocí speciálních dezinfekčních vlhčených ubrousků, nebo za pomoci hadříku, na který si nanesete čisticí prostředek obsahující alkohol.
Pokud vás trápí rez, namočte klíče na přibližně třicet minut do roztoku připraveného z šálku bílého octa a šálku teplé vody. Následně rez jednoduše odstraníte, například opět starým zubním kartáčkem. V případě, že nemáte po ruce bílý ocet, můžete stejně dobře použít i další osvědčené univerzální prostředky, jako je jedlá soda či citronová šťáva s trochou soli.
Fotografie: Joe Lingeman, Pixabay