8 důvodů, proč si domů pořídit čističku vzduchu

Čistý vzduch je pro lidské zdraví nezbytný, ale v poslední době je čím dál těžší (především ve městech) dýchat čistý vzduch. Smutné je, že dokonce ani v našich domovech, kde bychom se měli cítit bezpečně, nemusí být ovzduší zcela vhodné.

Látky jako prach, alergeny, pach zvířat, kouř mohou kvalitu vzduchu zhoršovat. Čistička je zařízení, které tyto látky zachycuje (pyl, plísně, prach, pachy, toxiny, roztoče). Čističek je dnes na výběr mnoho a liší se velikostí, funkcemi, designem, filtry, cenovým rozpětím. Většina mladých lidí považuje zdraví za jakousi samozřejmost. Jenže s přibývajícími léty si uvědomí, že to, co zanedbali, již nedohoní. A řeč není jen o pohybu, jídle, stresu, spánku, ale i kvalitě ovzduší. Podívejme se dnes společně, jaké výhody sebou přináší čistička ovzduší.

Boj s cigaretovým kouřem

Pokud patříte ke kuřákům, pak by u vás doma čistička rozhodně chybět neměla. Mnohem hůř než samotný kuřák je na tom pasívní kuřák. Tedy lidi, kteří jsou nuceni vdechovat cigaretový kouř. Toxiny mají tendenci uchytávat se v koberci, stěnách, nábytku. O nepříjemném zápachu ani nehovoře. Cigaretový kouř obsahuje až 4 tisíce chemických sloučenin a 11 karcinogenů.

Čistička zachytí škodlivé bakterie

Některá místa v domácnosti obsahují mnoho škodlivých bakterií, které se šíří ovzduším. Bakterie milují vlhko, teplo a snáze se přizpůsobí podmínkám domácnosti. Použití čističky sníží riziko častého onemocnění.

Alergeny

Pokud máte domácí mazlíčky, je čistička rovněž vhodným pomocníkem. I když nemáte žádné problémy zrovna vy, může mít alergii někdo z vašich přátel či rodiny. Čistička vzduchu sice problém úplně nevyřeší, ale minimalizuje riziko, pokud k vám někdo s alergií zavítá.

Lépe se vám bude dýchat

Primárním úkolem čističky je zlepšit kvalitu ovzduší. Kvalitní čističky jsou vybaveny až několikastupňovou filtrací, tudíž si bez potíží poradí s nečistotami, které by jinak mohly způsobit zdravotní problémy.

Zlepší se vám astma a alergie

Čističky jsou nepostradatelnými pomocníky všude tam, kde se vyskytují astmatici a alergici. Filtr zachytí i ty nejmenší částečky – ať už jste alergičtí na srst zvířat, roztoče, pyl či prach.

Silnější imunita

Bakterie a viry se především v uzavřených prostorách šíří docela rychle. Jejich odfiltrování pomocí kvalitní čističky přispěje k poklesu nemocnosti.

Voňavá a čistá domácnost

Jak už jsme psali výše – pokud kouříte, chováte nějaké zvíře, není vzduch v domácnosti zrovna ideální. Čistička odstraní zápach a výsledkem bude čisté ovzduší a voňavá domácnost. Bonusem může být i to, že nebudete muset tak často utírat prach. Čistička totiž snižuje prašnost.

Budete lépe spát

Není žádnou novinkou, že čerstvý vzduch prospívá a rozhoduje o kvalitě spánku. Jenže ne vždy je možné větrat (zvlášť, pokud ani venku není ovzduší značka ideál). Otevřené okno dokáže nahradit i čistička ovzduší. Kvalitní čističky bývají vybaveny ionizátory, které produkují kladné a záporné ionty v takovém poměru, že občerstvují vzduch, který v uzavřených prostorách doslova ožívá.

Obrázek: philips