V parném létě, které brzy můžeme očekávat, je klimatizace nedostatkové zboží. Je důležitá v mnoha kancelářích, kde v létě dusný a vydýchaný vzduch ještě ohřívají počítače; oceňují ji i řidiči v autech a autobusech. Osvěží, ochladí, uleví od horka, které je sužující a únavné. Znáte však rizika klimatizace, se kterými není radno si zahrávat?
Správné používání klimatizace
Ano, i něco takového, je klimatizování prostor, má svá pravidla, která je potřeba dodržovat. V první řadě jde o teplotu. Klimatizace by prostory neměla ochladit příliš! Doporučuje se ochladit místnost o maximálně pět stupňů Celsia, než je venku. A také přesto, že používáte klimatizaci, nezapomeňte větrat! Krátce, ale intenzivně. Pouze větráním vženete do prostoru nový vzduch, i když není tak chladný jako ten z klimatizace.
Zdravotní komplikace
A co se stane, když budete klimatizaci užívat nesprávně? Když to s ní budete přehánět? Od prochladnutí přes angínu, vysušené oči, bolesti hlavy a krční páteře až po astma, alergii, opakované problémy horních cest dýchacích.
Teplotní šok
Pozor věnujte také teplotnímu šoku, který by mohl nastat, pokud byste šli z vychlazené místnosti na 20°C do parného prostředí, kde může být na sluníčku v pravé poledne i 40°C! Takový šok může mít zásadní vliv na naše zdraví, zejména na děti, starší osoby a osoby trpící onemocněním srdce.
Na co ještě dávat pozor?
Protože jste v relativně příjemném prostředí, ztrácíte potřebu přísunu tekutin, jako by tomu bylo v případě, že byste byli venku na sluníčku. Ovšem to je velká chyba, klimatizace navíc vzduch vysušuje! Je proto nutné myslet na pitný režim a v nejlepším případě pořídit zvlhčovače vzduchu.
Obrázek: pixabay.com