Koupě staršího domu se může prodražit díky skrytým hrozbám

Starší dům vás může nalákat tím, že leží ve vámi preferované lokalitě, nebo že má nízkou cenu. I proto se řada lidí rozhodně pro koupi. Jsou tu ale i negativa, lépe řečeno rizika, o kterých vám moc lidí neřekne. Starý dům se tak může stát skrytou hrozbou. Proč?

Majetkové vypořádání

Buďte na pozoru, když kupujete starší dům i z důvodu, že v rámci nemovitosti nemusí být vypořádané majetkové vztahy. Různé rozvody, dědictví, ale třeba i exekuce. To všechno jsou rizika, o kterých netušíte. A k tomu se mohou objevit historické spory o to, jak velký je pozemek a komu například okrajová část patří.

Azbest

V minulosti byl zcela běžně používaným materiálem. Pokud kupujete starší dům postavený před rokem 1970, rozhodně oslovte profesionála, který provede kontrolu. Jinak hrozí problémy. Jak s tím, že azbest ovlivní vaše zdraví, tak i s tím, že se budete muset pustit do jeho odstranění. A to vezme čas i peníze.

Olovo

I to je materiálem, který může starší dům obsahovat. I tento kov je při dlouhodobém působení škodlivý. Velmi časté jsou takzvané olověné barvy, které jsou v celém interiéru. Když to zjistíte, budete je muset v zájmu svého zdraví odstranit a dům znovu vymalovat.

Tlak vody

Není nic výjimečného, že ve starém domě budete mít problém s vodou. Konkrétně s tlakem vody. Je to hlavně dáno starými rozvody, které dříve nepočítaly s tím, kolik vody běžná domácnost spotřebuje. Proto si vše raději zkontrolujte, abyste neměli v budoucnu problém.

Okna

I ta jsou rizikem. Jak proto, že jsou stará a tak mají minimální izolační vlastnosti, tak i proto, že mohou být v katastrofickém stavu. První co bude potřeba udělat je výměna oken, díky čemuž zlepšíte izolační vlastnosti domu a také odstraníte prvek, který může být prolezlý houbami, plísněmi a třeba i červotočem.

Zvuky

Pokud budete ve starším domě trávit první dny, počítejte s tím, že zde uslyšíte velmi podivné zvuky. To je u starých nemovitostí zcela běžné. Jak pro horší zvukovou izolaci, tak z důvodu, že řada materiálů prostě pracuje, hýbe se a tak zvuky vydává. Přes den je neslyšíte z důvodu celkového ruchu. V noci vás mohou strašit.

Elektřina

Problémem mohou být hlavně zastaralé rozvody a také jističe. Pokud zapnete více spotřebičů najednou, počítejte s tím, že to rozvody nezvládnou a začnou vyhazovat pojistky. Kompletní rekonstrukce elektroinstalace bude nutnost.

Špatný odtok

I toto může být problém. Odtokové potrubí nemusí být kvalitní a metoda odvodu odpadní vody se dříve přece jenom lišila od současných standardů. Výsledkem toho může být, že voda v umyvadle, dřezu nebo vaně bude odtékat pomalu a často dojde i k ucpávání.

Budoucí úpravy

I ty mohou být problém, když koupíte starší dům. Jednoduše proto, že jeho charakter a celkové provedení vám nemusí umožnit změny, které plánujete.

Fotografie: iStock

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]