Nešikovné krmení může ptáčkům akorát ublížit. Vhodná potrava zahrnuje i slunečnicová semínka a ovoce

Fotografie: Depositphotos

Ptactvo má během tuhé zimy omezený přístup k potravě. Mnoho lidí proto zhotovuje krmítka a poskytuje ptáčkům dostatek jídla. Je však třeba znát určitá pravidla, abyste jim neublížili.

S nástupem zimního období a chladného počasí je pro mnoho zvířat obtížné najít potravu. Možná se také snažíte pečovat o ptáčky tím, že pořídíte krmítka, kam nasypete nějaký ten ptačí zob, nebo zavěšujete lojové koule na okolní dřeviny. Je to chvályhodné, ale pokud nemáte správné znalosti, čím ptáky krmit, můžete jim i ublížit.

Ptáci jsou velice zdatní v hledání potravy

Nejprve je třeba si uvědomit jednu základní a velice důležitou věc – neměli byste nechat divoká zvířata navyknout si na snadný přístup k potravě. Pamatujte na to, že zrovna ptáci jsou velice dobří v hledání potravy, pokud jim tedy s příchodem zimy, kdy první dny nevládne tuhá zima, budete poskytovat potravu, spíše jim ublížíte, než pomůžete. V podstatě jim bráníte v jejich přirozeném instinktu.

Zde konkrétní příklad: Ptáci ve vašem okolí si zvyknou na neustálý přísun potravy. Zavěšujete ptačí zob na stále stejné místo, například keř před vaším domem. I když není krutá zima, ptáci si zvyknou, že od vás mají připravenou potravu. Nemusejí hledat někde jinde. Jakmile však zapomenete nebo odjedete na dovolenou či z jiných důvodů nezavěsíte jídlo pro ptáky, budou zmatení a po určité době nebudou vědět, jak sami hledat potravu, uvádí web Deccoria.

Vhodná potrava pro ptáky během zimy

Zároveň je třeba vhodně zvolit potravu. Čím rozhodně nic nezkazíte, jsou slunečnicová semínka, zmiňovali jsme se o nich i na BydlímeÚtulně. Jsou bohatá na bílkoviny a nenasycené tuky. Zejména je upřednostňují sýkory. Vždy raději volte drcená slunečnicová semínka, jsou jednodušší pro konzumaci, protože se ptáci nemusejí obtěžovat loupáním slupky. Stejně tak můžete do krmítka nasypat pár arašídů. Rozhodně ale nejsou vhodné ty solené nebo pražené. Vyhněte se i kuchyňským zbytkům či plesnivému krmivu.

Pták na větvi
Fotografie: Freepik

Holubi už se na balkon nevrátí. Pomohou k tomu gelové i pachové odpuzovače

Pokud jste se domnívali, že jídlo pro ptáky by měly tvořit pouze různé druhy semen, jste na omylu. Nebojte se ani ovoce. I to je vhodné. Jablka, hrušky a švestky jsou skvělým krmivem pro ptáky díky vysokému obsahu vody a cukru. Strouhanka, sýr, rýže a cereálie, i takové potraviny můžete ptáčkům nabídnout během zimy, informuje server LoveTheGarden. Opět dodají ideální množství bílkovin. V neposlední řadě nezapomínejte na vodu, ta je v období zimy, kdy mrzne, zvláště důležitá.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]