Holubi už se na balkon nevrátí. Pomohou k tomu gelové i pachové odpuzovače

Fotografie: Depositphotos

Holubi vracející se na balkon se mohou na první pohled zdát opravdu roztomilí. Velmi rychle vám ovšem začnou komplikovat život. Hlavně špínou a potenciálními nemocemi.

Co tedy podniknout, aby se tito škůdci vašemu parapetu nebo terase vyhnuli obloukem? Bohužel vám nestačí jen skončit s jejich krmením, obvykle je třeba zakročit mnohem důrazněji. Holubi se rádi objevují hlavně v místech, kde doufají, že najdou něco na zub. Jakmile tedy na balkon pověsíte krmítko, můžete počítat i s jejich návštěvou. Stačí ovšem i nějaké drobky nebo zbytky jídla, například od pečiva. Krytá terasa je také skvělým místem pro stavbu hnízda.

Najděte správnou vůni

Právě tomu se snažte zamezit, jinak bude vyhnání ještě náročnější. Zvláště rizikové jsou balkony v okolí restaurací nebo kaváren. Ne vždycky totiž majitel pravidelně likviduje odpadky, což je pro holuby dle Deccoria trvalé lákadlo. Stejně jako u dalších vetřelců jsou perfektním pomocníkem vůně. Často totiž platí, že co vyhovuje nám, vadí právě ptactvu. Hodí se vědět, že holubi mají velmi dobrý čich. Zažene je tedy specifická látka.

Na prvním místě zmiňme ocet. Kyselá je totiž aroma, které se holubům skutečně příčí. Jak už jsme na BydlímeÚtulně zmiňovali, je ocet mnohoúčelová pomůcka. Nařeďte ho vodou v poměru 1 : 1, případně nastříkejte povrchy čistým octem. Hlavně tam, kde se tito ptáci nejvíce vyskytují. Dalšími možnostmi jsou eukalyptus, máta peprná a citron. Na rozdíl od octa jsou ovšem příjemnější i pro obyvatele bytu. Stačí malá lahvička.

holub parapet detail
Fotografie: Pixabay

Přítomnost mravenců v domácnosti zatrhne i kukuřičná mouka. Alternativou je vroucí voda

Speciální odpuzovače

Existují také gelové nebo pachové odpuzovače. Gelové jsou dle BydleníInstory lepivou vrstvou, kterou nanesete na kritická místa. Když holub přiletí, začne se na tento povrch lepit, což ho velmi odradí od dalších návštěv. Zase trochu jiný princip znechucení terénu. Bohužel je tu nevýhoda, dá vám dost práce je potom odstranit. Je také nutné je pravidelně obnovovat. Jestli koupíte atrapu dravce, rychle si zvyknou. Tyto postupy volte už při náznaku jejich usazování.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]