Tyto druhy zeleniny je nyní vhodné zasadit, abyste do zimy vypěstovali zdravou a bohatou úrodu

Fotografie: Depositphotos

Někdy už koncem května, spíše ale až v červnu se můžeme těšit z prvních domácích výpěstků. Víte, že jejich místo na zahradě ale hned můžete znovu osadit?

První sklizeň, první radost a domácí dobroty, ale také první uvolněné místo na zahrádce. Nenechte hlínu zahálet, některé druhy zeleniny stihnou vyrůst, i když je zasejete v červnu. Jen si na to nezapomeňte dostatečně připravit půdu. A zvolit vhodné druhy.

Úroda dvakrát za sezónu

Hlávkové saláty a špenáty už jsou dávno snězené, z hlíny na zahrádce trčí poslední kedlubny a ředkvičky, svou vegetační dobu pomalu končí i rané odrůdy brambor. Z plně osázených záhonků se tak pomalu, ale jistě stávají siroty, a to léto teprve začíná. Půdu po první sklizni ale nemusíte nechat ladem, některé plodiny lze vysévat ještě v červnu, nebo dokonce červenci a srpnu. Vaše úroda tak může být dvojnásobná.

Samým nadšením se ale nezapomeňte pozastavit a půdu na další „nálož“ práce připravit. Určitě ji dobře prokypřete, chybu neuděláte ani zapracováním kvalitního hnojiva nebo kompostu. Takto oživenou zeminu ponechte pár dní sobě samé, pouze pokud by bylo velké sucho ji prolijte vodou. Takto stačí pár dní, aby byla zase odpočinutá a připravená na novou výsadbu.

Takto vypěstujete bohatou úrodu brambor i bez drahých chemikálií. S tímto trikem si poradí i začátečník

Bylinky, saláty i řepa

Podle portálu DomekIOgrodek je červen skvělým měsícem pro výsev bylinek. Nejvíce se přitom bude dařit těm, které mají rády slunce a teplo, jako je třeba bazalka nebo koriandr. Na své si ale přijde i máta, tymián, libeček, fenykl nebo kopr. Z lehčí zeleniny teď mohou přijít do země zase saláty a rukola, nebo jak uvádí portál ČeskéStavby, třeba mangold či pekingské a čínské zelí.

Salát
Fotografie: Leungo Mokgwathi / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Z větších druhů zeleniny se nemusíte bát zase keříčkových fazolí, červené řepy, ředkviček, ředkví nebo cukrové řepy či třeba kukuřice. Všechny tyto rostliny stihnou odplodit ještě před prvními mrazíky, úrodu z nich tedy máte jistou. Podpořit je v růstu navíc můžete i doma připravenými hnojivy, třeba z droždí, která poslouží lépe než ta kupovaná – pro inspiraci se určitě podívejte na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*