Kuchyň a obývák v jednom – výhody a nevýhody

Propojení dvou místností (tedy kuchyně a obýváku) je v poslední době velmi oblíbenou záležitostí. Aplikovat lze ve větších, ale i malých bytech. Díky tomuto vzdušnému spojení není kuchyň izolovaná od okolního dění a vzniká lepší přehled.

Navíc i samotný interiér nepůsobí tak, že je poskládaný z několika malých pokojíčků, otevřený a větší prostor působí vzdušně. Kuchyň spojená s obývací místností se tak stává centrem většiny aktivit. Zatímco kuchyňská část umožňuje připravovat jídlo, obývák nabízí chvilku pro odpočinek. Pokoje mají sice rozdílnou funkci, přesto se vzájemně doplňují.

Rozdělení kuchyně a obýváku

Nezřídka tyto dvě místnosti rozděluje nějaká překážka. Většinou se jedná o barový pult, květinovou stěnu, ostrůvek, mnohdy je to pouze jídelní prostor. V malých bytech, kde je kvůli nedostatku místa nemožné umístit bar či ostrůvek lze vymyslet jiné praktické řešení na oddělení dvou částí.

Může to být i kombinace barev, jež se vzájemně doplňují. Spojení kuchyně a obýváku sebou přináší nejen otevřený větší prostor, ale i přísun denního světla. Ovšem vše má své klady a zápory. O výhodách už jsme si něco řekli: větší prostor, více denního světla, lepší kontrola nad okolním děním, moderní vzhled. S jakými nevýhodami musíte tedy počítat?

Kuchyň a obývák v dokonalé harmonii

Rozhodnete-li se spojit tyto dvě místnosti v jednu, budete muset investovat do kvalitní výkonné digestoře, která zamezí, aby se pára a pachy šířily do celého prostoru. Utrpět by tak mohly veškeré textilie: závěsy, potahy, běhouny. Stejně tak je mastnými párami ohrožen nábytek. Další věc, na kterou je nutné myslet, že kuchyň budete muset udržovat v neustálém organizačním pořádku a čistotě.

Usadíte-li návštěvu do sedací soupravy v obýváku, který je propojen s kuchyní, nelze zavřít dveře a skrýt před nimi hromadu špinavého nádobí, drobky na lince a jiný nepořádek. Často se také nemyslí na propojení dekorů a materiálů. Bude-li kuchyně například v kombinaci bílé a ořechového dřeva, měl by se tento dekor promítnout také v obýváku – například konferenční stolek, TV stolek, knihovna a podobně. Stejně je na tom i osvětlení. Velká část lidí dělá tu chybu, že používá rozdílné osvětlení v obýváku a jiné v kuchyni. Vždy je lépe vybírat osvětlení z jedné série.

Obrázek: pixabay.com