Kuchyně z překližky vypadají skvěle, jsou ekologické a zároveň levné

Kuchyňská linka z překližky – zní to možná lacině, ale pravda je taková, že taková kuchyně vypadá luxusně. A co víc? Jde o levnější a ekologičtější variantu. Jestliže se v současné době chystáte renovovat svou kuchyni, můžete zkusit právě tuto novinku.

Neplýtvat zbytečně materiály a nevytvářet nadbytečný odpad, ale využívat obnovitelné materiály je v současné době módní. Snaží se o to jednotlivci i výrobní firmy. Začalo se používat tzv. udržitelných materiálů. To jsou takové, které lze obnovovat, recyklovat, a to i opakovatelně. Pořízením/nákupem takových výrobků přispíváte k ochraně přírody. A při pořizování bytového vybavení lze využít neuvěřitelné množství právě takovýchto materiálů. Ať už jde o využití látek, recyklaci papíru, renovaci starého nábytku či využití překližky.

Všichni chceme žít šťastnějším a zdravějším stylem. K tomu přispívá používání dřeva a udržitelných materiálů. V posledních letech došlo k průlomu designu interiérů, které pomáhají s ekologičtějším životem. Díky pokročilého inženýrství je design kuchyně pomocí překližky naprosto jedinečný. Cílem takového nábytku/kuchyně je nabídnout při omezeném rozpočtu naprosto originální vzhled kuchyně.

Co je to překližka?

Překližka (také dýha) je prastará technika pocházející ještě z dob Egypta, 1500 let před naším letopočtem, ovšem tenkrát neměla zdaleka takovou podobu, jako má dnes. Jedná se o používání vrstveného dřeva. První standardizované pláty překližky, jak ji známe dnes, se zrodily v roce 1928 v Americe.

Překližka se skládá z tenkých listů/plátů dřeva a lepidla. Jednotlivé pláty, mezi nimiž je lepidlo se stlačují k sobě a vrství, až vznikne finální produkt. Překližka se používá ve stavebnictví kvůli své pevnosti a trvanlivosti, ale i univerzálnosti. Udržitelnost překližky je dána nejen tím, jak je získáváno dřevo, ale také výrobním procesem. Hledáte-li kvalitu, pak se musíte zajímat nejen z jakého dřeva je překližka vyrobená, ale jaké lepidlo obsahuje. Zvolte tedy certifikované výrobky bez závadného lepidla, které může obsahovat škodlivé chemikálie – není tedy překližka jako překližka.

Výhodou překližky je i fakt, že je cenově dostupná. Vypadá úžasně a ještě ušetříte. Vyrobeny mohou být z tvrdého dřeva, měkkého dřeva, bambusu nebo kombinace různých dřev. V bytovém designu je lze použít v podstatě na cokoli. Ať už na obklad, podlahu, nábytek či právě na kuchyňskou linku. Ponechat ji můžete v přirozené podobě nebo dál upravovat/barvit. 

Fotografie: Grundig