Sůl, kterou má v kuchyni úplně každý, může být i skvělým pomocníkem při uklízení. Používáme ji většinou k dochucení jídel, ale v domácnosti má mnohem širší využití. Má abrazivní, desinfekční účinky, což z ní činí skvělý čistící prostředek. Podívejte se, jak sůl využít jinak, než k dochucení guláše.
Skvrny
Pomocí soli můžete vyčistit skvrny na koberci, třeba od červeného vína. Stačí ji nasypat na čerstvou skvrnu, nechat 15 minut působit, vyluxovat a vodou nebo neslazenou perlivou minerálkou dočistit. Totéž platí v případě oblečení.
Žehlička
Žehličku je vhodné pravidelně čistit, jinak se na ní zachytávají nečistoty, mastnota a vytváří se ze spodní žehlící strany tmavý nános nečistot. Rozhodně tento nános neškrábejte ostrými předměty! Nasypte sůl na voskový papír a přejíždějte po něm žehličkou s vypnutým napařováním. Postup opakujte, dokud se nezačnou nečistoty uvolňovat.
Odpad
Občas se stane, že odpad v kuchyni či koupelně se ucpe nebo zapáchá. Nasypte půl hrníčku soli do odpadu a nalijte trochu vřelé vody, nechte 15 minut působit, a poté přelijte proudem vřelé vody. Když k soli přidáte i prášek do pečiva nebo jedlou sodu, účinek bude silnější.
Usazeniny ve váze
Ve vázičce často zůstávají usazeniny, což je u skleněných váziček docela problém, kazí to dojem. Stačí, když do vázy nasypete sůl, zalijete vodou a necháte stát přes noc. Ráno vázičku stačí jen umýt.
Nádobí
Občas se stane, že se vařený pokrm přichytí na dno kastrolu či pánvičky. Nasypte do něj sůl, zalijte trochou horké vody a nechte odmočit 15 až 20 minut. Nádobí by mělo jít snadno umýt.
Mytí trouby
Chystáte-li se čistit vaší troubu, zkuste to pomocí solí. Nasypte ji na silně znečištěná místa a troubu na chvíli zapněte, sůl zhnědne. Pak troubu vypněte a nechte vychladnout. Nyní by měla jít umýt mnohem snadněji.
Proutěný nábytek
Máte doma proutěný nábytek, který s léty již zežloutl? Zkuste rozmíchat sůl s teplou vodu a pomocí kartáče nábytek vydrhnout. Pak ho nechte uschnout na sluníčku, bude opět jako nový.
Obrázky: pixabay