Čištění bílých tenisek nemusí být noční můra. Chytrý způsob s minimem kroků a nízkými náklady zajistí, aby vypadaly jako nové

Fotografie: Depositphotos

Bílé boty ve většině z nás evokují pocit, že se po zakoupení rychle zašpiní a nelze je vrátit do původní podoby. Přitom známe jednoduchý způsob, jak takové boty vyčistit.

Mnoho z nás často váhá nad koupí bílého oblečení, a především bílých bot. Není to úplně praktické, protože se rychle zašpiní a bílé plátěné boty se špatně čistí. Navíc bílá barva má tendenci z neznámého důvodu žloutnout a to také potom nevypadá úplně nejlépe. Pak je opravdu problém dostat boty do původní podoby. Existuje ale velice jednoduchý způsob, jak takovým botám navrátit bělost a čistotu.

Neperte boty v pračce

Strčit boty do pračky a nechat je vyprat je asi nejčastější způsob čištění bot. Nicméně se to neukazuje jako příliš účinný způsob, i když to svůj účel částečně splní, boty se tím výrazně ničí. Boty absorbují hodně vody a i po vytažení často úplně neuschnou, což vytváří plíseň a zápach. Může se také stát, že se vám boty v pračce zdeformují a smrsknou, a nemusí vám pak na nohou sedět nebo můžou tlačit.

Fotografie: Pixabay

Dalším důvodem, proč neprat boty v pračce, je například rez. Pokud máte na botách kovové cvočky nebo doplňky, mohou v pračce úplně zrezivět, což jim na vzhledu úplně nepřidá. Obuv také může ztratit svou barvu, a bílé boty mohou působením lepidla zežloutnout, což je potom opravdu těžké z bot dostat. A má to i své dlouhodobější následky, jako například rozlepování částí nebo můžete poničit samotnou pračku.

Čištění pomocí tablety do myčky

Ačkoliv to možná zní lehce absurdně, je to opravdu tak. Tablety do myčky jsou účinným čistícím prostředkem na bílé boty. Postačí vám k tomu jedna tableta do myčky klidně i ta nejlevnější varianta, a voda. Začnete tím, že cca 2 – 3 litry vody ohřejte na přibližně 50 stupňů, poté do vody přidáte tabletu do myčky a necháte jej úplně rozpustit. Proces je možné urychlit tím, že tabletu rozdrtíte na prášek.

Bílé tenisky rozšněrujete a tkaničky vytáhnete. Vložíte je do roztoku, a pokud chcete vyčistit i tkaničky, přidejte je do roztoku též. Lehce vodu s teniskami promíchejte, a aby tenisky neplavaly nahoru a byly celé ponořené, je potřeba využít nějakou zátěž. Tenisky ponecháte v roztoku několik hodin, ideálně celou noc. Po uplynutí doby tenisky zkontrolujte, a pokud se vám to pořád nezdá, můžete je nechat i déle. Poté tenisky vytáhnete, opláchnete čistou vodou a necháte osušit.

Zdroj: BHG

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]