Kuchyňské prkénko může být zdrojem mnoha zdraví nebezpečných bakterií. Naučte se ho správně čistit

Fotografie: Freepik

Kuchyňské prkénko je nezbytným pracovním nástrojem každé hospodyňky. Používá se ke krájení, sekání a přípravě masa i ostatních surovin. Proto je třeba věnovat zvláštní pozornost jeho čistotě. Jak je správně dezinfikovat a čistit, aby vydrželo dlouhou dobu hezké, ale zároveň i bezpečné? Pojďme se podívat na nejspolehlivější a nejúčinnější metody čištění.

Klasické mytí baterie nezlikviduje, musíte použít těžší kalibr

V arzenálu každé kuchyně se nachází několik druhů dřevěných a plastových desek různé kvality a velikosti. Každé z nich by mělo být určeno pro jeden konkrétní typ potravin (zelenina, uzeniny, syrové maso apod.). Při opakovaném používání nožů a jiného kuchyňského náčiní vznikají na prkénkách sotva znatelné řezy, ve kterých se mohou držet a množit bakterie.

Pokud nejsou odstraněny včas, rozloží se, namnoží, budou nepříjemně zapáchat a následně se mohou dostat do jídla a způsobit otravu. Pouhé otření houbičkou nebo opláchnutí pod tekoucí vodou tedy k zajištění sterilní čistoty nestačí.

Existují různé způsoby, jak odstranit nečistoty z povrchu kuchyňských pomůcek. Při jejich použití je třeba vzít v úvahu materiál, ze kterého jsou vyrobeny.

Na plast stačí myčka, dřevo potřebuje více péče

Plastové desky jsou hladké a navenek často vypadají perfektně a neporušeně. Nenechte se mýlit: v řezech, které zanechal nůž, se často množí bakterie, které je třeba zlikvidovat. Plastové výrobky se snadněji čistí, lze je umýt v myčce nebo v horké vodě pomocí speciálních výrobků.

Dřevěná prkénka se naopak s vodou příliš nepřátelí, a navíc se nesmí mýt v myčce nádobí. Jejich výhoda spočívá v dlouhé životnosti. Je třeba si uvědomit, že jakékoli kuchyňské náčiní vyžaduje řádnou údržbu a včasné čištění.

Fotografie: Pixabay

Nejúčinnější metody čištění plastových a dřevěných krájecích prkének

Jednoduchým způsobem je použití speciálních čisticích prostředků a horké vody. Tento způsob je vhodný pro dřevo i plast: odstraňte zbytky jídla, opláchněte je, naneste antibakteriální prostředek na mytí nádobí, obě strany vydrhněte houbičkou, důkladně opláchněte a umístěte do svislé polohy, dokud zcela nevyschnou.

Druhá metoda je vhodnější pro dřevěné výrobky, ale platí i na plast: Rovnoměrně rozetřete hrubou stolní sůl po povrchu a opakovaně ji vtírejte polovinou citronu.  Po krájení syrového masa by měl být povrch pečlivě ošetřen, aby se odstranily patogeny, doporučujeme proto dezinfekci octem, bělidlem nebo čisticím prostředkem typu Savo.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]