Ložní prádlo je nutné pravidelně měnit, jinak mohou nastat zdravotní komplikace

Občas máme problém každé ráno ustlat postel, natož prát ložní prádlo každý týden. Ale ať už tomu věříte či nikoliv, prát každý týden ložní prádlo se ze zdravotních a hygienických důvodů vyplatí. Pokud měníte ložní prádlo jednou za dva týdny nebo dokonce jednou za měsíc, pak je to špatně.

Povlečení se má měnit co 7 dní. Dr. Lisa Ackerley, lékařka a expertka na hygienu, říká, že ačkoli ložní prádlo nemusí vůbec vypadat špinavě, ve skutečnosti tomu tak není. Ačkoliv chodíte do postele jen v pyžamu, může se v ní a na ložním prádle držet docela slušná partička různých neřádů. A to nehovoře o tom, když si někdo na postel sedá nebo dokonce lehá i oblečení, ve kterém chodí ven nebo v domácím outfitu.

Velkou roli hraje i to, zda s vámi domácnost obývají i domácí mazlíčci. Pokud má zelenou váš pes či kočka a chodí k vám spát, pak se vyplatí lůžkoviny měnit dokonce i dříve, než jednou za 7 dní. Co vše může krásně naducaný polštář a přikrývka v sobě ukrývat za nebezpečí?

Plísňové nebo bakteriální infekce

Během spánku se člověk potí. Obzvlášť během léta, ale zpotit se můžete i v zimě. Pot je jedním z důvodů, proč mohou být lůžkoviny plné hub. Ze znečištěných lůžkovin hrozí tedy plísňové a bakteriální infekce: svědění pokožky (často na vnitřní straně stehen, genitálií, problémy s nehty). Studie od společnosti Amerisleep také zjistila, že pokud zůstane ložní prádlo nezměněno déle než jeden týden, obsahuje o 24 631 více bakterií než klika v koupelně.

Problémy s dýcháním

Roztoči nebo štěnice se živí šupinkami kůže. Proto je důležité nejen pravidelně měnit ložní prádlo, ale i luxovat matraci, polštáře a přikrývky. Budete vědět, že je máte, protože na krku, obličeji, pažích a v horní části těla najdete červené skvrnky nebo můžete také zaznamenat problémy s dýcháním. Je opravdu těžké zbavit se roztočů, jakmile jsou ve vaší posteli, ale udržujte je na uzdě pravidelným uklízením a ukládejte veškeré ložní prádlo na chladném a suchém místě mimo vlhkost.

Podráždění kůže, ekzém, akné

Špinavé ložní prádlo (i když špinavě nevypadá) se otírá o pokožku, zatímco spíte – toto tření může vést k podráždění kůže, říká Dr. Joshua Zeichner, americký dermatolog. A žádné mastičky vám nepomohou, když opět ulehnete do takové postele. Bakterie nalézající se v ložním prádle mohou zhoršovat i stav akné. Pokud máte problematickou pokožku obličeje, doporučuje se převlékat i denně polštář.