Malá kuchyň dokáže být větší, než se může na první pohled zdát

Bydlíte v bytě a trápí vás zde malá kuchyň? Pokud ano, můžete své problémy hodit za hlavu. Poradíme, jak ji využít naplno. A to bez nutnosti jakýchkoliv bouracích prací, nebo bez nutnosti rekonstrukce. Často stačí jenom několik drobností a získáte mnohem více místa, než jste si dokázali představit.

Zvolte správnou barvu

Sice takto kuchyni nerozšíříte reálně, ale zvětšíte ji alespoň opticky. I velmi malá kuchyň bude vypadat o poznání větší. Stačí pouze využít těch správných barev. A které konkrétně to jsou? Ty, které pomohou k optickému zvětšení, jsou rozhodně ty světlé. Proto doporučíme třeba klasickou bílou, která navíc dobře ladí s řadou přírodních materiálu, ale je i dobře kombinovatelná s výraznějšími odstíny vašich spotřebičů.

Nábytek vyrobte na míru

Když máte malou kuchyni, je třeba využít každý centimetr místa. Pokud ji aktuálně zařizujete, je vhodné nechat si nábytek vyronit na míru. Ten by měl svou délkou odpovídat celé délce volného prostoru a směřovat by měl, pokud možno až ke stropu. Jedině tak získáte i pár metrech čtverečných tolik, co ostatní lidé s většími kuchyněmi, kteří si koupí již hotové sestavy.

Využijte parapety

Máte ve své kuchyni okno? Přináší to hned dva plusy. V první řadě ten, že se vám do interiéru dostane světlo, které napomůže optickému zvětšení místnosti. Druhým plusem je to, že můžete klasický parapet vytáhnout směrem do prostoru a vytvořit praktický pracovní nebo odkládací prostor. Stačí třeba dřevěná deska, která nahradí klasický malý plastový parapet.

Používejte police

Malá kuchyň nemusí nutně trpět na nedostatek místa. Rozhlédněte se kolem dokola a zaměřte svůj zrak na ty části, kde jsou prázdné stěny. Ty musíte využít. Jednoduše tak, že na ně připevníte různé police. Na ty potom uložíte vše, na co vám v běžných skříňkách již nezbývá místo.

Mějte jenom praktické spotřebiče

Mnoho lidí si do kuchyně koupí s prominutím každou blbost. Tedy spotřebiče, které použijí sotva jednou za čtvrt roku. Je jasné, že jsou v podstatě zbytečné. Stojí peníze, a hlavně zabírají místo. Proto ty nepotřebné nekupujte a ty současné prodejte. Malá kuchyň bude najednou opticky vypadat mnohem větší, protože jí nebudou blokovat zbytečné věci.

Použijte háčky

Je někde volná plocha, kam se běžné police nevejdou? Tam použijte háčky, nebo různé takzvané drátěné programy. Opět získáte místo navíc, třeba na pověšení různých kuchyňských pomůcek, které využíváte při vaření.

Snažte se o uspořádání

Mějte systém, rozdělujte jednotlivé úložné prostory a uvidíte, kolik místa může skýtat i malá kuchyň. Hitem jsou dnes především různé drátěné programy do skříněk, které i v malém prostoru dokážou nabídnout doslova zázraky a mnoho místa na velké, i malé věci.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]