I malý byt může vypadat prostorně. Stačí důmyslná přestavba a smysl pro detail

Na designová a architektonická studia po celém světě se stále častěji obracejí lidé s žádostí o rekonstrukci či přestavbu tak, aby se jejich malý byt zvětšil. Aby v něm měli dostatek prostoru pro moderní pohodlný život. Příkladem je i mladá žena, která se na jedno takové studio obrátila s žádostí o rekonstrukci malého, pouze třicet dva metrů čtverečních velkého, bytu v panelovém domě.

Originální nábytkový set

Původní panelový byt architekti rozdělili tak, aby splňoval požadavky na odpočinek i práci a zároveň poskytoval dostatek úložného prostoru. Najdeme v něm ložnici, kuchyň a koupelnu. Dominantou celého obytného prostoru je velká bílá dvoulůžková postel, na kterou navazují dva noční stolky pro uložení drobností, a na jeden z nich pak navazuje malá pohovka, která končí pod oknem, a nabízí tak jedinečný prostor pro čtení a odpočinek s výhledem na město.

Pod pohovkou jsou navíc další úložné prostory ve formě šuplíků. Na tuto pohovku poté navazuje pracovní stůl, kterému okno poskytuje dostatek přirozeného světla, a celý set nábytku je zakončen skříní s poličkou. Veškerý nábytek, stejně jako stěny, je v bílé barvě, což malý prostor opticky zvětšuje. Celá jedna zeď pokoje je tvořena vestavěnou skříní v bílé barvě pro uložení oblečení a dalších potřebných věcí. V místnosti zbyl i prostor pro umístění křesla a piana. Křeslo, stejně jako polstrování pohovky a židle, jsou v šedé barvě, piano je bílé.

Bílé království

Bílá barva dominuje i prostoru kuchyně a koupelny, kuchyňská linka stejně jako koupelnové skříňky jsou právě v této barvě. Aby byla narušena přílišná monotónnost bílé barvy, byly v těchto prostorech použity velmi originální barevné obklady, v koupelně černo bílý vzor, v kuchyni šedé a hnědé. V celém bytě byla položena nová světle hnědá dřevěná podlaha. Sofistikovaně řešené je i osvětlení, kdy Led světla jsou zabudována i do některého nábytku.

Fotografie: Rustem Urazmeto

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]