Malá zahrada může působit prostorně a vzdušně. Stačí použít jeden ze způsobů, jak maximalizovat prostor

Fotografie: Depositphotos

I s malou zahradou se dají dělat zázraky. Existuje totiž několik prověřených způsobů, díky nimž bude působit větší.

Většina z vás jistě někdy snila o tom, že bude mít velký dům s velkou zahradou. Fascinovala vás vidina prostoru a nekonečných možností rozvržení a zařízení zahrady tak, jak je to zachycené na nejrůznějších fotografiích. Realita ale často dopadla úplně jinak a místo velké zahrady máte malou zahrádku. Nemusíte ale smutnit, pomocí jednoduchých triků ji opticky zvětšíte a nakonec za ni ještě budete rádi.

Definujte si prostor

V prvním kroku si jasně definujte, k čemu má vaše zahrada sloužit. Doporučujeme vybrat jednu, dvě hlavní úlohy a zbytek realizovat někde jinde jiným způsobem. Malá zahrada by totiž při vměstnání většího počtu tzv. zón působila přeplácaně a stísněně. Až si hlavní úlohu vaší zahrady definujete, přemýšlejte o rozvržení prostoru. Jednotlivé zóny by od sebe měly být opticky oddělené a neměly by se překrývat. Zóny od sebe můžete oddělit třeba různou texturou použitých materiálů.

Fotografie: Unsplash

Další krok zahrnuje práci s prostorem. Vzhledem k malé ploše se přímo nabízí využít prostor „od podlahy až po strop“. Tedy pokud chcete mít zahrádku samý květ, zkuste vsadit na vertikální truhlíky. Vertikální systém oceníte i v případě záhonků. Pro toto uspořádání se skvěle hodí ředkvičky, jahody, bylinky, cibule, mrkve a tak podobně. Jestli chcete pěstovat maliny, ostružiny nebo jiné popínavé rostliny, jednoduše si pro ně kupte oporu a tzv. je veďte po drátě.

Na velikosti vybavení záleží

Pokud na malém prostoru použijete pouze drobné vzory, bude celek působit stísněně a přeplácaně. Doporučujeme proto zvolit například velkoformátovou dlažbu, nebo dominantní zahradní sedací soupravu. Prostor pak bude působit vzdušněji. Pro navození pocitu vzdušnosti je dobré vybavení rozložit do několika výšek a neumisťovat vše např. při zemi. Nebojte se poliček, závěsných květináčů nebo houpací sítě.

Fotografie: Unsplash

Vlastníte dlouhou, úzkou nebo maličkou zahradu? Vyvarujte se holých plotů a zdí a zkuste jich co nejvíce „zamaskovat“ různými popínavými rostlinami – proplétající se stonky a listy rozbijí ostré linie a zahrada bude působit větší. Skvělým optickým trikem je i umístění zrcadel, která prostor opět opticky zvětšují. Až budete zahradu vybavovat, vyvarujte se masivních kusů nábytku a volte spíše něco, co zapadne do krajiny vaší zahrady a nebude ji rušit.

Zdroj: Redakce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]