Bohatá úroda okurek i bez zahrádky: Stačí do 2. poloviny dubna sehnat velkou nádobu a humózní půdu

Fotografie: Depositphotos

Okurky jsou oblíbenou zeleninou, kterou najdeme na každé zahrádce. Můžete si je však vypěstovat i ve stísněnějších podmínkách, třeba na balkóně nebo terase.

Okurka je teplomilná rostlina a proto je důležité dodržet datum výsadby. K pěstování okurek v nádobách je potřeba vybrat vhodnou nádobu, substrát, do kterého budeme okurku sázet, ale i odrůdu, které se v těchto podmínkách bude nejlépe dařit. Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel a uvidíte, že pěstování okurek v nádobách není nic složitého.

Vyberte vhodnou nádobu a substrát

Okurky můžete pěstovat v hliněných i plastových nádobách. Důležité je, aby měly velikost alespoň 10 l, ideální je nádoba o 20 litrech na jednu rostlinu. Dno nádoby musí být opatřeno odtokovými dírami, aby kořeny okurky nezahnívaly. Půda, do které budete okurky sázet by měla být propustná, humózní, s Ph 6-7,2. Substrát vhodný k pěstování okurek seženete v každém zahradnictví nebo hobbymarketu.

Výsev a předpěstování

Okurky vyséváme mezi 15. a 30. dubnem. Zatím je však musíme alespoň na noc nechávat uvnitř. Okurky by neměly být v nižších teplotách než 10-15°C a takové počasí nastává až v polovině května. Ideální tak je, si okurky předpěstovat v malých květináčích a do nádob na balkoně je přesadit až po 15. květnu tedy po „zmrzlých mužích“.

Pro předpěstování zvolte propustný květináč nebo misku. Dejte do ní výsevní substrát a semínka zasypte 1 cm zeminy. Substrát provlhčete rozprašovačem a udržujte ho vlhký, dokud se neobjeví první rostlinky. Asi za měsíc po výsevu bude mít rostlina 2-3 pravé lístky a to je vhodný čas na její přesazení do velkých nádob na balkóně.

Sklizené okurky nakládačky
Fotografie: Freepik

Podmínky pro úspěšné pěstování

Okurce se bude nejlépe dařit na slunném stanovišti. V období veder je potřeba zalévat okurky jednou a někdy i vícekrát denně. Okurky nesnáší přesušení, ale ani nesmí stát ve vodě. Substrát tedy udržujte stále dostatečně vlhký, ale ne mokrý. Okurky také potřebují ke zdárnému růstu opravdu hodně živin. Proto byste jim měli přibližně každé dva týdny dodat hnojivo bohaté na draslík.

Rostliny okurek mohou vyrůst i několik metrů a k růstu potřebují oporou. Můžete je nechat pnout po balkonovém zábradlí nebo jim zhotovit jednoduchý rám jako podpěru. Svislá poloha zajišťuje, že k rostlině se dostává čerstvý vzduch a je tak méně náchylná na vznik plísní, které ji často napadají. Během růstu můžete okurce odspodu odtrhávat listy, pokud jich je moc. K plodům se tak dostane více vzduchu a slunce.

Vhodná odrůda k pěstování na balkoně

Okurky jsou náchylné k řadě chorob. Pro balkonové pěstování je tak nejvhodnější vybrat si odrůdu, kde je na sáčku se semínky uvedeno F1. Jedná se o hybridní odrůdy vyšlechtěné tak, aby byly okurky proti chorobám co nejodolnější. Nevýhodou však je, že z F1 odrůd si nemůžete uchovat vlastní semínka pro další sezónu. Pokud nechcete na balkóně několikametrovou džungli, pak sáhněte po keříčkových odrůdách. Ty dorůstají asi jen do výšky 60 cm a mají chuťově vynikající plody. Úroda z nich však není tak bohatá.

Zdroj: Kobieta Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]